Banka Kredi Dosya Masrafı İadesi

Medyada geniş yankı uyandıran bankalardan çekilen kredilerin dosya masraflarının iadesi konusu geniş yankı uyandırdı. Bunun haksız bir karar olduğunu düşünen bir bireyin açtığı davayı kazanması ve Yargıtay’ın da onaylaması üzerinde banka müşterileri bankaları dilekçe yağmuruna tuttular. Bunun üzerine bankalar bir araya gelerek yaptıkları sözleşmeleri tüm detayları ile inceleyerek ortak bir karar alıp kendilerine bir çıkış yolu arıyorlar. Size düşen ise hakkınızı aramaktır. Bankaya gittiğiniz an banka çalışanları sizi vazgeçirmeye çalışacaktır sakın inanmayın.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Bankalar, kredi sözleşmesinde böyle bir masrafın alınacağı dair hüküm yoksa ve istediği masrafın nedenini ispatlayamıyorsa vatandaştan aldığı ücretleri geri ödemek zorunda. Tüketiciler Birliği, başvuruda bulunan vatandaşlara her türlü hukuki desteği veriyor.

Bankanın kredi dosya masrafını iade etmesi durumunda sorun kalmayacak. Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi durumunda, kaymakamlıktan hakem heyetine gidin. Dosya masrafı miktarı bin 161 liranın altındaysa bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurun. Dilekçe vermenizin ardından 1-3 ay arasında sonuç çıkıyor. Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz için 15 gün yasal süreleri bulunuyor. Dosya masrafı bu tutarın üzerinde ise tüketici mahkemesine dava açın.

Kredi kullandığınız banka genel müdürlüğüne hitaben bir mektup yazarak ödediğiniz dosya masrafının iadesini talep edin. Bu mektubun iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Kredi çektiğiniz banka şubesine de başvuruda bulunabilirsiniz. Mektubunuzda, tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararıyla “kredi masraflarının haksız şart niteliğinde, tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir” ibaresini kullanmayı unutmayın.

Mektubunuzda, son 10 yılla sınırlı olmak üzere bankaya yaptığınız tüm kredi masrafları ödemelerin dökümünü içeren listeyi talep edin. Bu süre zarfında kesilen kredi masrafı ücretinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte ödenmesini talep ettiğinizi vurgulayın.Sponsorlu Bağlantılar

"Banka Kredi Dosya Masrafı İadesi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,