Doğum Günlerinde Niçin Pasta Kesilir

Doğum günleri insanların hatırlanmak istedikleri özel günlerden bir tanesidir. Bu gün kişiye özel bir gün olduğundan eğlence amaçlı bir aktivite düzenlenir aktivite kişiden kişiye ülkeden ülkeye değişiklik gösterirken ortak olan tek şey doğum günü pastasıdır. kesme anı dünyanın her yerinde aynı olmakla beraber her eğlencenin içerisinde de bulunmaktadır. Doğum günü eğlencesinin tarihi çok eskilere dayanmakta belli bir kesimin eğlencesinden çok toplumun her kesimi tarafından bu eğlencenin düzenlendiğini görebilirsiniz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Pasta sözcüğünü hep günümüzdeki anlamı ile kullanıyoruz. Aslında tarihi gelişimi içinde ‘kek’ demek daha doğru olur. Doğum günü pastasının bilinen tarihi Helen uygarlıklarına kadar uzanır. Bir kutlama amacı ile ortaya çıkması ise Ortaçağda Almanya’da olmuştur. 13. yüzyılda Almanya’da çocuklara gösterilen ilgi belki bugünkünden bile fazlaydı. Doğum günleri bir festival şeklinde kutlanıyordu.

Doğum günü kutlaması sabaha karşı, şafakta, gün ağarırken başlıyordu. Üstü yanar mumlarla süslenmiş pasta (kek) eve getirildiğinde çocuk uyandırılıyor, pastanın üstündeki mumların ise yemek vakti gelene kadar devamlı değiştirilerek sürekli yanar halde kalmaları sağlanıyordu. Yemeğin başında çocuk mumları üfleyerek söndürüyor ve şölen başlıyordu.

Pastanın üzerindeki mumların sayısı çocuğun yaşından bir fazla oluyordu. Bu bir fazla mum, bir gün sönecek hayatın ışığını simgeliyordu. Ayrıca çocuğa bir çok hediyeler getiriliyor, o gün istediği, sevdiği yiyecekler hazırlanıyordu. Yani o zamanlarda doğum günü kutlamaları çocuklara yönelikti.

Günümüzde her yaştan insanın kutladığı doğum günü ve kesilen pasta işte o zamanların bir adetinin devamıdır. Doğum günü pastasının üstündeki mumları bir üfleyişte söndürmek, bu arada bir dilek tutmak, eğer dilek gerçekleşirse bunu kimseye söylememek adetleri de o günlerden kalmadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Doğum Günlerinde Niçin Pasta Kesilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,