Doğu Anadolu Bölgesinde Hangi Madenler Var

Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin en büyük coğrafi bölgesidir. Doğu Anadolu Bölgesinin yüz ölçümü 163000 km2’dir. Doğu Anadolu Bölgesi nüfusun en düşük olduğu bölgelerdendir ve kış şartları zor bir bölgedir. Bölge zengin yer altı kaynaklarına sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesi Türkiye’de maden çeşitliliği ve rezervinin en çok olduğu bölgedir. Doğu Anadolu Bölgesi ve özellikle Yukarı Fırat Bölümü oldukça zengin bir bölgedir. İşte Doğu Anadolu Bölgesisin de bulunan madenlerin listesi

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Demir: Türkiye’de çıkarılan demirin %35’ten fazlası bu bölgede Divriği (Sivas) Hekimhan ve Hasançelebi (Malatya)’de çıkarılır.

Krom : Türkiye’deki kromun %33’ü bu bölgeden çıkarılır. Ergani Guleman ve Maden önemli krom yataklarının bulunduğu merkezlerdir.

Bakır : Türkiye’deki bakırın önemli bir kısmı bölgeden çıkarılır. Maden Ergani ve Pütürge’de bakır yatakları vardır.

Kurşun-Çinko : Kurşunun %90’ı çinkonun %75’i Keban’da çıkarılır. Bu madenler Keban’da “Simli Kurşun İşletmeleri’nde” işlenir. Ancak son yıllarda üretim durma aşamasına gelmiştir.

Linyit : Elbistan İspir ve Erzurum çevresinde çıkarılır. Türkiye’deki linyit üretiminin %10’u bu bölgeden elde edilir. Afşin – Elbistan termik santralin*de enerjiye dönüştürülür.

Oltu Taşı : Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılır. Tür*kiye ve Dünya üretiminde bölge birinci sıradadır. Asbest: Erzincan çevresinde çıkarılır.

Barit: Muş ve çevresinde çıkarılır. Kalay : Elazığ ve çevresinde çıkarılır.

Kaya tuzu : Kağızman Narman ve Kars çevresinde kaya tuzu yatakları bulunmakta ve bu yataklardan tuz elde edilmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Doğu Anadolu Bölgesinde Hangi Madenler Var" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,