Doğru Not Tutma Teknikleri

Etkili not tutma yöntemleri, klasik not tutma teknikleri, öğrenciler sadece dersleri dinleyerek zihinlerinde kalıcı olabileceğiniz düşünerek hataya düşerler. Söz uçar yazı kalır deyiminden yola çıkarak şunları söyleyebiliriz. Sadece sözel olarak zihnimizde tutmaya çalıştığımız bilgiler zamanla uçup gider. Yapılan araştırmalara göre ilk bir saat içinde bilgilerin %70’i kaybolur. O halde ders dinlerken veya bir konuyu öğrendikten sonra bunu yazılı hale getirmek o bilgiyi kalıcı hale getirecektir. Bizim öğrencilere tavsiyemiz kısaca şunlardır;

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Öğretmeninizin size yazdırdıklarının yanı sıra söylediklerini de kısaltmalar kullanarak not etmelisiniz. Örneğin öğretmeniniz Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kuruldu derse siz bunu T.C 23 y. kuruldu şeklinde not etmelisiniz.

Not tutarken en az iki renk kalem kullanmalısınız. Çünkü tüm sayfa aynı renkle not edildiği zaman özellikle dikkat çekmek istediğiniz noktaları fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle kendinizce önemli gördüğünüz yerleri farklı bir kalemle altını çizmelisiniz.

Öğrenciler genelde şık ve güzel defter tutmaya çalışır ancak bu ilk sırada gelmez. Önemli olan notlarınıza baktığınızda dersi tekrar ettiğinizde notlarınızı anlayabiliyor musunuz, fark edebiliyor musunuz ve hatırlayabiliyor musunuz bu önemlidir.

Kitap okurken ders çalışırken kitabın kenarına özet çıkararak yani notlar alarak çalışmanızda fayda vardır. Çünkü kitabı yazan kişi vermek istediği mesajı yani özü ek bilgilerle uzatır. Sayfalar dolusu bir konuyu sadece birkaç sayfa notla özetleyebilirsiniz.

İyi dinlemek ve iyi not tutmak sadece eğitim alanında değil hayatın her alanında başarının unsurlarından biridir. İyi bir dinleyici olmanın temel kuralı iyi not tutmak, iyi not tutmanın yolu da iyi bir dinleyici olmaktır.

Not tutmaya ilk günden başlanmalı ve sürekli düzenli olarak not tutulması gerekir eksiklerinizi mutlaka arkadaşlarınızdan tamamlamalısınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Doğru Not Tutma Teknikleri" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,