Doğal gaz Nedir Kısaca

birleşik yazılmaz bir çok internet sitesinde birleşik olarak verilmiş fakat bu bir yazım yanlışıdır. , havadan daha hafif, renksiz ve kokusuz bir gazdır. Yer kabuğunun içinde bulunan, yakıt olarak önem sıralamasında ham petrolden sonra ikinci sırayı alan ve petrolün bir cinsi olan yanıcı gazdır. Hidrokarbon biriken alanlarda açılan kuyulardan elde edilen, esas itibarıyla metan gazı ile az miktarda propan, bütan vb. daha ağır moleküllü hidrokarbon gazları ve eser miktarda su buharı, hidrojen, karbondioksit ve azot karışımı gazdır. Konutlarda ve iş yerlerinde ısınma, üretim ve enerji amacıyla belli bir merkezden kontrollü olarak bir şebeke sistemiyle dağıtılan yanıcı gaz olarak da bilinir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Tüketimi

Doğal gaz yer altında, petrol ile birlikte bulunur. Doğal gaz rezervlerinin 76 trilyon metreküpü (%41) Orta Doğu ülkelerinde bulunurken, 59 trilyon metreküpü (%33) Rusya ve BDT ülkelerinde, 31 trilyon metreküpü (%17) Afrika/Asya Pasifik ülkelerinde bulunmaktadır. Günümüzde pek çok ülkede elektrik doğal gazdan üretilmektedir.

Doğal gaz petrol ile birlikte bulunur. Doğalgazın çıkartılması petrolün çıkartılmasından hiçbir farkı yoktur. Petrol – doğal gaz kuyuları çeşitli yöntemlerle açılır. En ilkel kuyu açma metodu şahmerdan tipi olup delici bir metal, yükseğe kaldırılıp bırakılır. Toprağa süratle giren metal, delik açar. Delik zaman zaman tazyikli su ile temizlenir. 1.500 metreye kadar bu metodla kuyu açılabilir. Bugün, sondajda hidrolik rotary ve turbo teknik kullanılır. Yurdumuzda hâlen rotary sondajı kullanılmakta olup, sondaj ekipmanları şunlardır:

Güç-tahrik motoru,
Kule,
Kaldırma ekipmanları: Vinç, kanca, makaralar,
Dönen ekipmanlar: Döner tabla, tahrik, sondaj ve ağırlık boruları, matkap,
Bu metodla kesici matkap ile sondaj boruları dizisi beraberce dönerler.Sponsorlu Bağlantılar

"Doğal gaz Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,