Diyabette Beslenme ve İnsülin Tedavisi

, neden olur? Beslenme tedavisi ve diyabetin organlara verdiği zararlar nelerdir? Diyabet, şeker hastalığına tıp dilinde “Diabetes Mellitus” denir. Diyabet insülin eksikliği yada insülin etkisindeki bozukluklar nedeniyle vücudun karbonhidrat, yağ ve proteinlerden yeterince yararlanmadığı, sürekli tıbbi bakım gerektiren kronik bir metabolizma hastalığıdır. Bugün düyada 365 milyona yakın diyabet hastası vardır. Türkiye’de diyebet sıklığı %13.7’dir ve kadın erkek arasında fark yoktur. Diyebet hastalığı obozite ve yaşam tarzı ile paralel olarak artış göstermektedir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Diyebetin Belirtileri Nelerdir

Diyebeti; Tip I diyebet (Mutlak insülin eksikliğine bağlı), Tip II diyebet (İnsülin direnci zeminindeki insülin salgılama bozukluğuna bağlı) ve gestasyonel (gebelik sırasında ortaya çıkan ve genellikle doğumla birlikte düzelen) diyabet olarak sınıflandırabiliriz.

Sizin de çok su içme ve çok idrar çıkarma, çok yemek yeme veya iştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma, bulanık görme, kilo kaybı, inatçı enfeksiyonlar ve tekrarlayan mantar enfeksiyonları gibi şikayetleriniz varsa bir sağlık kuruşuna sabahleyin aç karnına başvurunuz.

En az 8 saat açlığı takiben ölçülen Açlık Kan Şekerinin 126 ve üzerinde olması, günün her hangi bir saatinde yapılan kan şekeri ölçümünün 200 ve üzerinde olması (diyabet semptomlarıyla birlikte) ve sağlık kuruluşunda yapılan şeker yükleme testinin 2. Saat değerinin 200 ve üzerinde olması diyabet tanısı koydurur.

Diyabet Tedavi Yöntemleri

– Oral Antidiyabetik ilaçlar
– İnsülin tedavisi
– Sağlıklı beslenme programı
– Egzersiz
– Sigaranın bırakılması

Oral antidiyabetikler şeker düşürücü ilaçlardır. Oral kelimesi ilacın ağızdan alındığı, hipoglisemik kelimesi ilacın kan şekerini düşürdüğünü gösterir.

Hipoglisemi Nedir

Diyebetli hastalarda korktuğumuz en önemli komplikasyon Hipoglisemi’dir. Kan şekerinin 60 mg/dl altına düşmesi hipoglisemi olarak tanımlanır.

Hipogliseminin Belirtileri Nelerdir

Açlık hissi, ele ve ayakta titreme, renk solukluğu, sinirlilik, dilde ve dudakta karıncalanma hissi, soğuk terleme ve halsizlik, çarpıntı, yürüme ve konsantrasyon güçlülüğü, bulanık görme, karın ağrısı, kalp çarpıntısı, bilinç bulanıklığı gibi hafiften ağıra doğru ilerleyen belirtilerle karşılaşılabilir.

Hipoglisemi Neden Olur

İnsülin veya ağızdan alınan şeker ilaçlarının gereğinden fazla alınması, insülinin kas içine yapılması, gereğinden fazla egzersiz ve öğün atlamak hipoglisemiye neden olabilir.

Hipoglisemi Fark Edildiğinde Ne Yapılmalı

Hata bilinçli ve yutabiliyorsa 2-3 adet kesme şeker veya bir bardak meyve suyu içirilmelidir. 15 dakika sonra ara öğün saati ise ara öğün,  ana öğün saati ise ana öğününü mutlaka almalıdır. Hastanın bilinci yerinde değil ise hemen hastaneye ulaştırılmalıdır.

İnsülin Tedavisi

İnsülin pankreastan salınan ve kan şekerini düşürmeye yarayan bir hormondur. Kan şekerini normale getirmek, komplikasyonları önlemek, çocuklarda büyüme ve gelişmeyi sağlamak amacı ile kullanılır. İnsülinin yan etkisi ve bağımlılık etkisi yoktur.

İnsülin Enjeksiyonu

Diyabet hastalarında 1 ünite insülin bile kan şekerini düzenlemekte çok önemlidir. Bu nedenle insülin enjeksiyonunu en iyi şekilde öğrenmeli ve uygulamaya çalışmalısınız. İnsülininizi hekiminizin önerdiği şekilde yapmalısınız. Kesinlikle bir kez bile doz atlamamalısınız.

– insülin yapılan bölgeleri dönüşümlü olarak kullanmalısınız.
– Her seferinde enjeksiyonları 2 – 3 cm arayla yaparsınız aynı noktayı çok fazla kullanmamış olursunuz.
– İnsülin kaleminizi 25C’ye kadar oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.
– Kullanmadığınız insülinlerinizi buzdolabı kapağında saklayınız. Asla DONDURMAYINIZ.
– Seyahat ederken insülinlerinizi özel soğutucu çantasında, termos içinde yada buz paketleriyle birlikte sararak taşıyabilirsiniz.
– İnsülin tedavisi bağımlılık yada alışkanlık yapıcı özellik taşımaz.

Diyabetin Göze Etkisi

Diyabetik göz hastalığı gözün retina bölümündeki küçük damarların hastalığıdır. Kan şekerinin sürekli yüksek olması ciddi görme kaybına hatta körlüğeyol açar. Tip II diyabette yılda bir kez göz dibi muayenesi yapılmalıdır.

Diyabetin Ayaklara Etkisi

Kontrol altına alınmayan kan şekeri düzeyi sinirlerin hasarına ve dolaşım bozukluklarına neden olmaktadır. Diyabetik ayak diyabetin en ciddi ve ağır komplikasyonlardan biridir. Vücut ağırlığını taşıyan ve büyük baskı altında kalan ayaklar yaralanmalara en açık organlardır.

– Ayak derinizin renginde bir değişiklik olup olmadığını kontrol ediniz. Derinizin hasarsız ve yumuşak olmasına özen gösteriniz.
– Ayağınızı yara, çatlak, nasır yönünden kontrol ediniz. Nasır varsa kesici aletlerle işlem yapmayınız. Mutlaka doktora gösteriniz.
– Kan şekerinizin normal sınırlarda kalmasını sağlayınız. Bu kan dolaşımına yardımcı olacaktır.
– Ayak  temizliğine özen gösteriniz.
– Ayaklarınızı ılık suda sabunla yıkayınız. Yıkadıktan sonra mutlaka kurulayınız.
– Tırnaklarınızı banyo sonrası yumuşadıktan sonra düz kesin, derin kesmeyin.
– Ayağınızı sıkmayın rahat ettiğiniz deri veya bez ayakkabılar giyin. Sivri ve topuklu ayakkabılardan kaçının.
– Ayaklarınızın uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin.
– Temiz ve pamuklu çoraplar giyin, çoraplarınızın sıkı olmasına özen gösterin.

HbA1c Değeri Nedir

HbA1c, geriye dönük olarak son 2-3 ay içindeki ortalama kan şekeri düzeyini gösterir. HbA1c değerinizi 3 ayda bir ölçtürmeniz gerekiyor.

Diyabette Beslenme

Diyabette beslenmede yeterli ve dengeli beslenme temel alınır. Bireyin yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi ve sürdürülebilmesi için ihtiyaç duyulan besin gruplarından yeteri kadar alması önerilmektedir.

Meyve sebze ve kuru baklagiller gibi posa açısından zengin olan besinleri tercih edebilirsiniz. Tahıl grubu olarak tam buğday veya çavdardan üretilen ürünler, tercih edebilirsiniz. Tahıl grubu olarak tam buğday veya çavdardan üretilen ürünler, tercih edebilirsiniz. Yemeklerinizde zeytin yağı gibi sıvı ve bitkisel yağ tercih edebilirsiniz. Ara ğün almayı ihmal etmeyin. Öğünlerinizi 3 ana 3 ara öğün olacak şekilde planlayabilirsiniz. Günde en az 2 litre su içmelisiniz.

Kızartma ve kavurmadan uzak durmalısınız. Yemeklere atılan tuz miktarını azaltmalısınız. Hamur işleri, börek, çörek, meyve suyu, kola ve şekerden uzak durmalısınız. Sizin için doğru olan ve sevdiğiniz yiyeceklerden bir öğün planı hazırlamak için diyetisyeniniz ile birlikte çalışabilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Diyabette Beslenme ve İnsülin Tedavisi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,