Distribütör ve İthalatçı Firma Garantisi Ne Demek

Elektronik eşyalar satın alırken özellikle cep telefonu, Televizyon, bilgisayar gibi ürünlerde karşımıza çıkan Distribütör garantisi, paralel ithalatçı firma garantisi gibi terimler karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu ikisi arasındaki fark? Bu makalemizde , paralel ithalatçı firma garantisi nedir gibi konuları inceleyeceğiz. Üretici firmaların ülkemizdeki temsilcilikleri tarafından ithalatı yapılıp, daha önceden belirlenmiş distribütör firmalar kanalı ile dağıtımı yapılan ürünlere distribütör garantili ürün denir. Olası bir sorunda o markanın yetkili servisinden hizmet alırsınız. Bu şekilde aldığınız ürünler distribütör firmaların cihazlarını bakmaya yetkili servis merkezlerinde en az 2 yıl boyunca garanti kapsamında bakılır. Distribütör firmaların en büyük avantajı ise Türkiye geneline yayılmış çok geniş bir yetkili servis ağına sahip olmasıdır. Ürünleri Distribütör garantili alınması tavsiye edilir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

İthalat belgesine sahip ve gerekli koşulları yerine getirmiş olan firmalar tarafından, üretici firmaların ülkemizdeki temsilciliklerinin müsaadesi doğrultusunda ithal edilmiş ürünlere paralel ithalat (Grey market) ürünü adı verilmektedir.

Paralel ithalat ürünler 2 yıl garantili olarak satışa sunulur. Ürünler kutularının içerisinden çıkan garanti koşulları içerisinde yer alan servis noktalarında en az 2 yıl süresince garanti kapsamında işlem görür. Ortaya çıkabilecek olası bir sorunda Tüketiciyi Koruma Kanunları Paralel ithalat ürünler içinde aynen distribütör garantili ürünlerde olduğu gibi geçerlidir.

İthalatçı firmaların genel merkezleri genellikle İstanbul’da yer alır. Arızalı paralel ithalat ürünleri kargo ile firmaların teknik servislerine gönderilir. Teknik işlemler tamamlandıktan sonra tekrar kargo ile kullanıcıların adresine gönderilir. Bu Distribütör firmalara göre büyük bir dezavantajdır.

Distribütör firma ile ithalatçı firma garantisi arasındaki genel farkları kısaca açıklamaya çalıştık, ancak burada seçim sizin. Çünkü ithalatçı firmalar Distribütör firmalarla baş edebilmek için fiyatlarını daha uygun yapmaktadırlar. Distribütör firmalarda bu fiyat farkını geniş teknik servis hizmeti ile göstermektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Distribütör ve İthalatçı Firma Garantisi Ne Demek" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,