Diş Sağlığı ile İlgili Yazı

Diş, çene kemiklerinin üstüne dizili, ısırıp koparmaya ve çiğnemeye yarayan sert, beyaz organlardan her birine verilen addır. İnsan sağlığının korunmasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisinin diş sağlığıdır ve diş sağlığımızı koruyabilmek için diş fırçalama, diş ipi gibi yöntemlerin yanı sıra ağız içinde bakteri oluşmasını önleyen beslenme durumunuza da dikkat etmeliyiz. Doğru besinler tüketerek diş sağlığımızı korumak biraz dikkat ile sizlere düşüyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Dişlerimizi korumak için fırçalamanın ötesinde bir şeylerde yapmalısınız. Hem çürüklerden korunmak hem de var olan çürüklerin daha fazla ilerlemesini önlemek amacıyla bu besinleri tüketmelisiniz. Bu gıdalar ile diş mineleriniz daha sağlam hale gelecek, diş yüzeylerinde biriken gıda atıkları ile bakterilerden oluşan mikrobiyal zararlı asitlerin diş üzerindeki bozucu etkisi azalacaktır.

Maydanoz

Ağız kokusuna neden olan yiyecekleri tükettikten sonra biraz maydanoz çiğnemek hoş bir ağız kokusuna sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Maydanoz ayrıca diş minelerini de güçlendirir.

Yoğurt

Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum, diş kökleri iltihabı sayısını azaltır. Sallantılı ve gevşek dişleri iyileştirmede yardımcı olur. Diş kayıplarını önlemeye yardım eder.

Kivi

Vitamin C eksikliği dişetleri hassaslaştırır, bakterilere karşı daha dirençsizleştirir. Bu durumla karşılamamak için yeterince C vitamini almalısınız ve bunun için kiviyi seçebilirsiniz, çünkü kivi diğer meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir.

Kereviz

Kereviz dişleri iki yolla korur. Fazla çiğnenmesi tükürük salgılamayı sağlar, bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılar. Buna ilaveten dişetlerine masaj yapar ve diş aralarını temizler.

Elma

Elma, kabukla yenilmesi bir yandan dişlerin kuvvetlenmesini sağlar. İçerisindeki maddelerle dişleri temizler. Isırarak yenilmesi önerilir.

Yeşil çay

Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşı da etkili olur. Dolayısıyla ağız kanserlerine karşıda etkili bir maddedir. Bu madde aynı zamanda kötü ağız kokusunu giderir.Sponsorlu Bağlantılar

"Diş Sağlığı ile İlgili Yazı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,