Dil Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler

Dil ne kadar zamanda yenilenir? Dil, ağız boşluğunda, tatmaya, yutkunmaya, sesleri boğumlamaya yarayan etli, uzun, hareketli organ, tat alma organdır. Dilin yapıları ise şu şekildedir. Tat alma cisimcikleri tat alma hücreleri ve çeşitli sinirlerden meydana gelir. Suda çözünen tat maddeleri tat alma cisimciklerindeki tat alma hücrelerini uyarır. Oluşan uyarı sinirler ile beynin tat alma merkezine iletilir. Böylece tat almış oluruz. Dilimizin her bölgesi her tadı alır. Ama bazı tatları alan tat tomurcukları bazı bölgelerde daha fazladır. Dilin ucu tatlı, orta kenarları tuzlu, arka kenarları ekşi ve arkası acı tatları algılamamızı sağlar

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Dil Kendini Yenilemesi

Dil, tat moleküllerini sinirler yoluyla beyne iletir. Dilde bulunan 10 bin tomurcuğun her birinde 50 hücre bulunuyor. Bu hücreler her 10 günde bir kendini yeniliyor. Çünkü yediğimiz yiyecekler ve içecekler nedeni ile sürekli olarak dil asitli ve zor ortamlarda kalır ve hücreler devamlı olarak zarar görür.

Konuşma seslerinin diğer fonasyon organlarıyla birlikte oluşturmaya yardımcı olur.

İnsan dilinin her yeri farklı tatları hisseder. Dil ucu “tatlı” , ucun hemen arkası “tuzlu”, dilin yanları “ekşi” ve arkası “acı” tatlarını hisseden algılayıcılar barındırır.

Besinleri ağızda çevirerek çiğnemeye yardımcı olur.

Besinleri yutulmak üzere boğaza gönderir.Sponsorlu Bağlantılar

"Dil Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:,