Dijital Uydularda Kanal Nasıl Aranır

alıcılarına kanal eklemek her zaman kullanıcılarına sıkıntı çıkartmaktadır. Her uydu alıcısında markasına göre farklılık göstermektedir hatta aynı marka farklı modellerde dahi farklılık gösteren kanal eklemek bazı yabancı terimlerde eklenince içinden çıkılmaz bir hal haline geliyor. Makalede Türkçe ve İngilizce menüye göre anlatım ve kanalların sürekli güncellenen frekans, sembol gibi değerlerini öğrenebilirsiniz.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Ana menüye girebilmek için ; uzaktan kumandanızda MENÜ veya SETUP yazan düğmeye basınız.

Uydu alıcısı marka modeline göre ; KANAL ARAMA – MANUEL ARAMA – KANAL EKLEME – EL İLE ARAMA gibi menülerden hangisi beliriyor ise YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak ona gelip OK basınız.

Açılan pencerede yine uydu alıcısının marka modeline göre ; TP FREKANSI – ALIŞ FREKANSI – FREKANS – UYDU FREKANSI seçeneklerinden biri belirecektir, YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak aramak istediğiniz yeni frekansı giriyorsunuz.

Yine aynı pencerede SEMBOL ORANI yada SYMBOL RATE değeri olacaktır. YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak yeni sembol değerini girin.

Yine aynı pencerede bulunan ve POLARIZASYON yada POL şeklinde bir yazı olacaktır. YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra SAĞ – SOL ok tuşlarıyla H – HORIZONTAL yada YATAY olacak şekilde değiştirin.

Yine aynı yerde bulunan FEC değerini değiştirmek için YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra SAĞ – SOL ok tuşlarıyla 4 /3 veya 5 / 6 seçilmelidir. Bazı uydu alıcılarında bu değerin girilebileceği bir alan bulunmamaktadır. Bu durumda bu değerin girilmesine gerek yoktur.

Son olarak OK tuşuna basarak kanalınızın yeni uydu parametrelerini kaydetmiş olacaksınız. Aramayı tamamlayabilmek için Uydu Alıcısı marka modeline göre değişen ARAMA BAŞLAT yada TP ARA seçeneğinin üstüne gelerek arama işlemi başlatmanız gerekmektedir.

Arama işlemi tamamlandıktan sonra Uydu Alıcısı yeni aranan kanalı kanal listesinin en sonuna kaydedecektir.

Kanalların güncel Frekans Sembol ve Polarizasyon ayarlarını öğrenmek için Turksat’ın resmi sitesi olan http://www.turksat.com.tr/kanallistesi/uydukanallistesi.html adresinden öğrenebilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Dijital Uydularda Kanal Nasıl Aranır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,