Deniz Hıyarı Hakkında Bilgi

Deniz hıyarları Hayvanlar aleminden derisidikenliler familyasından Holothuroidea Sınıfından omurgasız bir canlıdır. Deniz hıyarı normal hayatta kullanılan hıyar sebzesine benzediği için deniz hıyarı adı verilmiştir. Bu canlıda ağız ve anüs karşılıklı olarak iki uç noktadır. Ağız çevresinde çelenk şeklinde 10-30 kadar duyu, dokunma ve av yakalamaya yarayan tentaküller (dokunaçlar) bulunmaktadır. Bu canlılar genellikle 3-27 cm boyundadır ve 60 cm kadar uzunluğa ulaşmaktadır. Deniz hıyarlarının 900 kadar türü bulunmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Deniz hıyarlarının çoğunda gövdenin bir ucundan öbür ucuna kadar uzanan beş sıra “tüp ayak” bulunur. Hayvan, içi boş lastik bir boruyu andıran bu tüp ayaklarını kasıp gevşeterek deniz dibinde ilerlerken bir yandan da ağzının çevresindeki 10-20 kadar dokunaçla çamurları karıştırarak yiyecek arar. Ayakları olmayan türler ise gövdenin kasılma hareketiyle dipte solucanlar gibi ağır ağır sürünerek ilerler.

Denizlerin kıyılara yakın sığ yerlerinde rastlanır. Ambulakral tüp ayaklarla yavaş hareket ederler. Tüp ayaklarını duyu organı olarak da kullanırlar. Tüp ayakları olmayan deniz hıyarları diplerde U şeklindeki oyuklarda yaşarlar. Solunumları vücut boşluğunda uzanan bir çift suakciğeri veya solunumağacı denen organlarla sağlanır. Kendilerini yenileme özelliğine sahiptirler. Yumurtlayarak ürerler, erkek ve dişilerinin şekli birbirine çok benzer. Bazıları hermafrodit (çift cinsiyetli)dir.

Tentakülleriyle yakaladıkları plankton ve çamurlardaki organik maddelerle beslenirler. Çeşitli renklerde veya cam gibi saydam olanları da vardır. Yumurtlayarak üreyen bu canlıların erkek ve dişilerinin şekli birbirine çok benzemektedir. Bazıları (çift cinsiyetli) hermofrodir’dir.

Deniz hıyarlarını Güneydoğu Asya ve Avustralya sahil insanları deniz hıyarlarını deniz suyunda pişirip, kurutur. Yeneceği zaman tatlı suda kaynatıp, özellikle çorbasını yaparlar. Uzakdoğu’da ve Büyük Okyanus’un güneybatısında denizhıyarı sevilen bir yiyecektir. Ayrıca gene bu yöredeki balıkçılar bazı türlerin zehrini balık avlamak için kullanırlar.Sponsorlu Bağlantılar

"Deniz Hıyarı Hakkında Bilgi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,