Demir Eksikliği Belirtileri Ve Demir Eksikliği Nasıl Giderilir

nedir ne değildir ve en önemlisi de bu sorun nasıl giderilir.öncelikle hastalar şunu unutmamalıdır ki sitemizdeki bilgiler sadece sizde fikir oluşturmak ve bilgilendirmek amaçlıdır. Bu tür konularda mutlaka doktor kontrolünde olmak gerektiğini unutmayınız. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine (eritrosit) rengini veren ve oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir ise hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir. Akciğerlerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır. Beslenmede yeteri kadar demir içeren gıdalara yer verilmemesi, adet kanamaları, sık doğum, demirin bağırsakta yeteri kadar emilememesi, kanamaya neden olan hastalıklar, vejeteryan beslenme nedenleri olarak sayılabilir. Bağırsaklardaki çengelli solucan ve malarya mikrobu demir eksikliğine yol açan etkenler arasındadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Kansızlık-Anemi Akciğerlerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre hemoglobin değerlerinin erkeklerde 14 gr/dl, hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl’nin altına düşmesi “anemi” olarak tanımlanır. ve buna bağlı olarak oluşan anemi ise “ anemisi” olarak adlandırılır. Tüm dünyada erkeklerin % 20′sinde, kadınların % 35′inde ve hamilelerin % 50′sinde görülür. Gelişmiş ülkelerde bu oran çok daha az, ülkemiz gibi az gelişmiş ülkelerde ise çok daha yüksektir.

Nelerdir

Tırnaklarda kolay kırılma

Tırnaklarda uzunlamasına kabarık çizgiler

Halsizlik

İştahsızlık

Çabuk yorulma

Baş ağrısı

Baş dönmesi

Çarpıntı

Nefes darlığı

Düzleşme ve çukurlaşma

Dil papillalarında düzleşme ve dilde yanma

Ağız köşelerinde ülserasyon ve fissurlar ve yutma güçlüğü gibi özel belirtileri vardır.

Demir Eksikliğini Gidermek:

C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirim emilimin artırmak açısından önemlidir.

Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.

İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimin azaltır.

Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.

Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.Sponsorlu Bağlantılar

"Demir Eksikliği Belirtileri Ve Demir Eksikliği Nasıl Giderilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,