Çocukların Boyunu Uzatan Besinler

Boy uzunluğu şüphesiz ki genlerden gelen kalıtımsal kodlarla gerçekleşmekte ancak yeterli beslenemeyen kişilerde boy uzamama problemi olduğu bilimsel bir gerçektir. Yani tüketilen gıdalarla boy uzunluğu arasında bir ilişki var. Kıtlık çeken veya siyasi nedenlerden dolayı vatandaşlarını besleyemeyen ülkelerde boy uzunluğu oranı oldukça kısadır. Bebekler ve çocuklar ailelerinden uzun boy genini alsalar da sağlıklı beslenemedikleri zaman boylarının uzamadığı görülür. Uzmanlar çocuğunuzun boyunu uzatacak gıdaları sizler için sıraladı.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Süt: Günde 2 su bardağı süt içilmesi boy uzamasını desteklemektedir. Bununla beraber çocuğunuzun kemik yapısının da güçlendiren süt mutlaka gece yatmadan önce içilmeli böylece büyüme hormonunu harekete geçirmiş olacaksınız.

Süt Ürünleri: özellikle yoğurt başta olmak üzere peynir tüketilmeli çünkü içerdiği kalsiyum oranı yüksektir.

Kuru Meyveler: günde dört yada beş tane kuru kaysı kuru incir ve birazda kuru üzüm tüketilmeli, çünkü bu gıdalar kalsiyum açısından oldukça zengindir. Aşırı tüketilmesi halinde kilo problemi olabilir anne babaların buna dikkat etmesi gerekir.

Brokoli: çocuklar tarafından sevilmeyen bir sebzedir ancak bir şekilde bu gıdayı çocuklara tükettirmelisiniz. Mesela diğer yiyeceklerin içine katarak bunu yapabilirsiniz.

Soya Fasulyesi: Soya fasulyesi kalsiyum içeriği zengin olan bir gıdadır. Genellikle ülkemizde salata olarak yenir. Çocukların boyunun uzamasında önemli katkısı vardır.

Susam: En yüksek kalsiyum içeren gıdadır. Bu nedenle çocukların beslenmesinde önemli rol oynamaktadır. Ancak yüksek yağ içerdiğinden dolayı tehlike arz etmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Çocukların Boyunu Uzatan Besinler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , ,