Çocuklarda Su İçmenin Önemi Nedir

Yalnızca bebeklerde ve çocuklarda değil yetişkinlerde de su içmenin büyük önemi bulunmaktadır. Özellikle çocukların yemeklerine dikkat edildiği kadar su içip içmediğide kontrol edilmelidir. Çocukların yeterli miktarda su tüketmesi oldukça önemlidir. Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminlerin yaşamsal ögeleri yer almaktadır. Suyun en önemli görevleri arasında besinlerin ve akciğerden gelen oksijenin organlara taşmak, vücut ısısını dengelemek, metabolizmayı düzenlemek, vücuttaki toksik maddelerin atılmasını sağlamak, enfeksiyon oluşumlarına karşı savaşmak gibi daha pek çok görevi bulunmaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni doğan bebeklere ilk altı ay su verilmemelidir. Bunun nedeni anne sütüyle beslenen çocuk su ihtiyacını sütten karşılamaktadır. Ne kadar işlemden geçerse geçsin %100 saf temiz bir süt bulmak mümkün değil yani sudan bebeğinize mikroplar geçebilir. Henüz bağışıklık sistemi güçlenmemiş olan bebeğiniz kolayca hastalanabilir.

Ne Kadar Olmalı

Su tüketimi kişiye göre değişmektedir. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, kilosu, boyu ve gün içerisindeki hareketliliğine göre değişmektedir. Vücudun sıvı miktarının korunması için alınması gereken sıvı gereksinimi vücut yüzeyine göre hesaplanmaktadır. Normal sıvı ihtiyacı yaklaşık olarak 1500cc/m 2 /24 saat olarak hesaplanmaktadır. Birde kalori hesabı bulunmaktadır. Kalori hesabına göre 100 kaloriye 100 ml sıvı alınması normal kabul edilmektedir.

6 -12 ay arasında: 30 ml ile 100 ml.

1-3 yaş arasında: 1-3 litre.

4-8 yaş arasında: 1-4 litre.

9-13 yaş arasında: 1-2 litre.



Sponsorlu Bağlantılar

"Çocuklarda Su İçmenin Önemi Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,