Çocuklarda Disiplin Nasıl Olmalıdır

Disiplin oldukça önemli bir davranış biçimidir. Özellikle çocuklara kazandırmak bir hayli güç bir durum, disiplin çoğu kez yanlış anlaşılan bir olgudur. Asker bir toplum olduğumuzdan olsa gerek çoğu zaman yanlış anlaşılmaktadır. Disiplinin tanımını yapacak olursak bir topluluğun, yasalarına ve düzenle ilgili yazılı veya yazısız kurallarına titizlik ve özenle uyması durumudur yada kişilerin içinde yaşadıkları topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymalarını sağlamak amacıyla alınan önlemlerin bütünü olarak tanımlanmaktadır. Disipline girmek ise disiplinli bir şekilde yaşamaya başlamaktır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Disiplin öncelikle verilmesi gereken eğitimler arasında yer almaktadır. Disiplin eğitimi çocuğa verilirken öncelikle katı kurallar dahilinde değil ancak yaptırımı olan konularla ilgili yapılmalıdır. Disiplinin temel amaçları arasında sevgi ve güven ilişkisini geliştirmek, benlik değerinin temelini atmak, başkalarını anlayarak ve onların kişiliklerine saygı göstererek model görevini gerçekleştirmek olarak sınırlanabilir.

Disiplin çocuğa dayatmalar yapmak anlamına gelmez. Zorlama yapmak inat oluşmasına ve çocukta özellikle ve bilinçli olarak yanlış yapmasına imkan verebilir. Çocuğa verilecek disiplinde özellikle saygı ve sevginin önemi belirtilmelidir. Toplum kuralları çevre kuralları anlatılmalıdır. Disipline olmak zor ve sıkıcı bir iştir. Çocuğun bir nevi özgürlüğünü kısıtlamaktır. Ancak toplum içerisinde yaşayabilmek için bu kurallara uyması gerektiğini ona sözlü olduğu kadar uygulamalı olarak göstermelisiniz.

Çocuklarda Disiplin için Bazı Öneriler:

Bağırıp çağırmak, dövmek çocukta kuşku, hicap ve suçluluk duygularına yolculuk açar. Bunun alegori davranışı yönlendirmede dalgalı yöntemler geliştirin.

Çocuğunuza hangi yapması gerektiğini söyleyip tevakkuf etmek yerine, onu kararlara karışma etme yöntemleri bulun. böylelikle ferdî kuvvet ve bağımsızlık duygusu kazanır. “Şimdi okunuşu yapsak uygun olur?” hatırlatmak alegori gösterin.

Bir nesne dileme ederken hürmetli olun. Çocuğunuz bir kez şeylerle uğraşırken araya girip, “hemen şimdi” müşterek madde yapmasını istemeyin. “Bunu beş yahut ilk an zarfında edinmek kesinlikle olur?” sanarak sorun. bayağı çocuğunuzun sizin söylediklerinin tamamını anlayacağını düşünmüyor olabilirsiniz. Emirler alegori seçenekler sunarak aslında siz kendinize “saygılı davranmayı” öğretiyorsunuz. bir kez öbür ihtimal ona aynı benzer uyarılar yapmaktır. “Bir zaman zarfında çıkıyoruz. temsil salonunda hareket etmek istediğin nihayet sadece madde var mı?”

Yanınızda bir kez süreölçer taşıyın. Çocuğunuzun onu tek yada iki dakikaya kurmasına ve cebine koymasına ruhsat verin. böylelikle vakit dolduğunda gitmeye müheyya olacaktır.

Onun yardımına yoksulluk duyulan tercihler yaptırın. “Yirmiye derecede saydığımda gitme vakti olacak. Çantamı arabaya genişliğinde duymak mı, yoksa anahtarları taşıyıp arabayı çalıştırmama bağış bulmak mi istersin?” “Eve vardığımızda yapmamız gereken ilk madde nedir, aldıklarımızı yerleştirmek yahut bir kez öykü okumak?”

Henüz konuşmaya başlamamış çocuklar safi eş şekilde maksat gösterilmeye ve yönlendirmeye yoksulluk duyabilirler. Yani “susun ve deprem edin”. Çocuğunuzun elinden usulca duman ve değerlendirmek istediği yere gitmesine yönlendirin. hangi yapması ve yapmaması gerektiğini ona gösterin.

Mizah duygunuzu kullanın. “Annesini dinlemeyen çocuklara gıdıklama canavarı geliyor.”

Henüz yapmayı beceremediği şeyler üzerine rüya kırıklığına uğrayıp ağladığında yahut hiddet nöbetine tutulduğunda kendinizi onun alegori koyun. Bu sadece onu uzaklaştırmak anlamına gelmiyor, onu yararlanmak anlamına geliyor. Ona sevgiyle sarılın ve “Şu anda çok üzgünsün. Biliyorum parça bulmak istiyorsun amma daha çok salıverme zamanı.” aksi hâlde çocuğunuzu karşı ve farklı aynı aktiviteye geçin.

Her sıra olan olaylar ayrılmış rutinler oluşturun; sabah, mecra zamanı, yemek, alışveriş, vb aksi hâlde çocuğunuza sorun; “Günlük rutinimize gereğince nasıl yapmamız gerekiyor.” henüz makro çocuklar size yanıt verecektir; “Şimdi yatak/yemek/alışveriş zamanı.”

Gelişim düzeyi anlamaya müheyya olana kadar, çocuğunuza tek gibi şeyleri tekrarlanması yine öğretmeniz gerekebilir. katlanan olun. Kelimeleri olabilir olduğunca az, hareketleri bol kullanın. Çocuklarınızın davranışlarını şahsi algılamayın, onun size kızgın, çok yahut küstah olduğunu düşünmeyin. Durun, itham etmek ve mahcup etmek haricinde nasıl yapılması gerekiyorsa onu yapın.

Unutmayın ki; birleşik mücadele meydanı mı yoksa çocuğunuzun oranlı sınırlar süresince keşfedeceği ve deneyimleyeceği benzer platform mı yaratacağınız sizin davranışlarınıza bağlıdır.

Onu kontrolör etmeye çaba harcamak alegori yapabilecekleri konusunda defa göstererek, onu muvafık olmayan davranışlardan uzaklaştırın.

Koyduğunuz kurallarda valide ata olarak dengeli ve insicamlı olun davranın.

Davranışlarının yaramazlığının sonuçlarına katlanmasını sağlayın. Duvarı kalemle boyamışsa bırakın zat temizlesin.Sponsorlu Bağlantılar

"Çocuklarda Disiplin Nasıl Olmalıdır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,