Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur

Çocuklarda sık görülen baş ağrılarının nedenlerini öğrenmelisiniz. İleride daha büyük hastalıklara neden olmaması için baş ağrılarının nedenlerini öğrenmelisiniz. Özellikle Beş ile yedi yaşları arasında sıklıkla görülen kronik baş ağrıları çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Yaşça küçük olduklarından hastalıklarını tam olarak tanımlayamayan çocukların hastalıklarını teşhis etmek size düşüyor. Baş ağrılarının nedenleri boyun bölgelerindeki kasların kasılması sonucu ortaya çıkar ancak bunun çeşitli nedenleri de olabilir sıkıntı, stres, üzüntü, depresyon gibi bir çok nedeni olabilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Menenjitler: Baş ağrısının yanında yüksek ateş, ense sertliği, zihinsel bulanıklık, uyku hali de eşlik eder.
Damarsal Nedenler: Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler. Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere bası yaparak ağrılara sebep olurlar.

Beyin Tümörleri: Baş ağrısı olan çocukların %1 inden azında iyi huylu veya kötü huylu beyin tümörleri bulunmuştur. Tümör büyüdükçe baş ağrılarının şiddeti artar ve tümörün tipine ve yerine göre bazı başka bulgularda eşlik eder.

Kafa İçi Basıncı: Bazı tümörler, hematom vs organik sebepler kafa içi basıncını arttırarak ağrılara sebep olabilir.

Enfeksiyonlar: Baş ağrısı birçok enfeksiyon da oluşabilir. Enfeksiyon kulakta, idrar yollarında, akciğerlerde olabilir.

İltihaplar: Göz, kulak, burun, diş, sinus iltihaplanmaları baş ağrılarına sebep olabilirler.

Nörojenik veya Epileptik Baş Ağrıları: Epilepsi (sara) gibi bazı sinir rahatsızlıkları baş ağrısı sebebi olabilirler.

Kafa Travmaları: Düşme ve çarpmalar sonucu baş ağrıları çocuklarda sık görülür. Kafa travmalarında beyinde hasar olup olmadığı sadece klinik testlerle anlaşılabilir. Bu tür durumlarda mutlaka sağlık kuruluşuna götürünüz. Zaman ilerledikçe uyku hali, mide bulantısı ve kusma, bilinç kaybı gelişebilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , ,