Çikolata ve Kakao Nasıl Elde Edilir

Çikolata ve kakao nasıl yapılır? Çikolata ve kakaonun ham maddesi nedir? Çikolata ve kakao ağaçta yetişen bir meyveden elde edilir. Kakao ve çikolata Theobroma cacao adlı 4 ila 8 metre arasında bir boya sahip ve ebegümecigiller familyasından bir bitki türüdür. Theobroma cacao, dünya çapında 70 bin kilometrekarenin üzerinde bir ekim alanı bulunmaktadır. Dünya üretiminin % 40’ı Fildişi Sahilleri ülkesinde üretilmektedir. %15 Gana, %15 Endonezya ve Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da üretilmektedir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Sıcak bölgelerde verimli olan bu bitki çikolata imalatında ve sıcak içeceklerde kullanılmaktadır. Eğer kakao düzenli ve yeterli miktarda kullanırsanız bir çok yararını görebilirsiniz. Özellikle kalbe birçok faydası olan kakao, fazla tüketildiğinde vücuda zarar verir. Kakao meyvesinin olgunlaşmamış hali sarı renklidir. Olgunlaştıkça kırmızı rengini alan meyve, öğütülüp kakao haline geldiğinde daha koyu bir renk almaktadır. Kavun büyüklüğünde yetişen kakao meyvelerinin işlenmemiş hali acımsı bir tatlılığı vardır. İçinde %40 oranında karbonhidrat bulunduran kakaoda güçlü antioksidanlar bulunur.

cocoa-theobroma

Sağlık için oldukça faydalı bulunan kakao, bir iki kaşık kakaonun üzerine dökülen sıcak su ile tüketilmektedir. İsteğe göre sütle hazırlanan kakao, fazla tüketildiğinde baş ağrısı ve bağımlılık gibi olumsuz etkilere neden olmaktadır. Enerji kaynağı olan kakao çikolataya kattığı birçok vitamin ve lezzet ile faydalı bir besin haline gelmektedir. Öğütülerek toz haline getirilen kakao, mutfaklarda sıklıkla kullanılan gıdalardandır.Sponsorlu Bağlantılar

"Çikolata ve Kakao Nasıl Elde Edilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,