Çiğ Köftenin Zararları Nelerdir

Çiğ köfte üzerinde araştırma yapan Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Koçoğlu, halk arasında brusella hastalığı olarak bilinen bruselloz hastalığına neden olduğunu ortaya çıkardı. Çiğ etten elde edilen çiğ köftenin bruselloza hastalığına neden olduğunu ortaya koyan uzmanlar çiğ köfte eti pişirilmeden hazırlandığı için, o et eğer brusellozlu bir hayvandan elde edilmiş ise, o çiğ köfteyi tüketen kişi brusellozlu oluyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bruѕelloz nedir, hayvanlardan ve hayvan ürünlеrindеn inѕanlara bulаşаn, özellikle kemik ve eklem tutulmasıyla ѕeyreden lakin bunun dışında farklı sistеmlеri tutan, hararetli bir hаstаlıktır. Özellikle belirli hayvan grupları öne çıkar. Büyük ve küçük baş hаyvаnlаr ilе bu hаyvаnlаrın pastörіze edilmemiş süt ürünlerinin tüketilmeѕiyle meydana gelir.

Etin ancak pişirilmesiyle parazitlerden temizlenmektedir. Çiğ etin parazit yapmasının yanı sıra toksoplazma adı verilen kedi, köpek ve çiğ et yoluyla insana bulaşan enfeksiyon hastalığına neden olmaktadır. Bu hastalık hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtilerle kendini göstermektedir.
Çiğ köftenin içerisinde bulunan çiğ et ürettiği bakteriler bağırsak kurdu oluşumuna da neden olmaktadır.

Çiğ köftenin artık etsiz olanları satılmaktadır. Bir çok çiğ köfte satış yeri artık etsiz çiğ köfte satmaktadır. Etten vaz geçmemekte ısrar ederseniz bu riskleri de almış bulunduğunuzu unutmayınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Çiğ Köftenin Zararları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,