Çiğ Köftede Yapılan Hileler Nelerdir

, çiğ köftedeki hileler. Ülkemizde gıda sektörünün her alanında yapılan sahtekarlıklar gün yüzüne çıkıyor. Daha önce yayınladığımız bal, et ve süt ürünleri, su, baharatların ardından şimdide çiğ köftede yapılan sahtekarlıkları anlatacağız. özellikle piyasaya etsiz çiğ köfte olarak çıkan ve içinde bolca bulgurun bulunduğu çiğ köftede yapılan hileler ortaya çıktı. İşte çiğ köftede hangi hile ve sahtekarlıklar yapılıyor?

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, etsiz çiğ köfte konusunda uyarıda bulundu. Köse ”Bulgurun su kaldırma kapasitesinden faydalanarak çiğ köftenin içine yüksek oranda su koyup, halka çiğ köftenin kilo fiyatıyla su satan üreticiye dur deyip, merdiven altında yapılan hijyen olmayan çiğ köfteye dikkat diyoruz” dedi.

Hayrettin Köse, son zamanlarda sayısı hızla artan Türk damak tadının vazgeçilmezi çiğ köftenin, son zamanlarda da sayısı hızla artan işletmelerce toplumun sağlığı düşünülmeden ‘merdiven altı’ diye tabir edilen yerlerde üretim yapıldığını öne sürdü. Köse şu açıklamayı yaptı:

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), piyasada hijyen kurallarına riayet etmeyen, ürün içeriği bakımından insan sağlığına zarar veren maddeler kullanan, çok sayıda merdiven altı çiğ köfte üreticilerine dur demek için kısa bir süre önce harekete geçmiş ve çiğ köfte standartlarını belirlemiştir. Üreticiler artık bu kapsamda oluşturulan ‘Çiğ Köfte Kriteri’ne uymak zorunda kalacaklar. Bulgurun su kaldırma kapasitesinden faydalanarak, çiğ köftenin içine yüksek oranda su koyup, halka çiğ köftenin kilo fiyatıyla su satan üreticiye de dur diyor. Üretici artık çiğ köfteye yüksek oranlarda su katamayacak. Ayrıca çiğ köfte üretimi yapan ve satan yerlerde hijyen kuralları asla göz ardı edilmemelidir.Sponsorlu Bağlantılar

"Çiğ Köftede Yapılan Hileler Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: ,