Cemre Havaya Suya ve Toprağa Ne Zaman Düşer

? Havaya . Suya . Toprağa ? Cemre Şubat ayının ikinci haftası ile mart ayının ilk yarısı arasında, önce havaya sonra suya daha sonra son olarak toprağa düşen sıcaklık yükselişidir. Özellikle halk arasında sıcaklık geçişlerine cemre adı verilmektedir. Cemreler özellikle baharın gelişini müjdelemektedir. Bu yazımızda cemrelerin ne zaman düşeceğine dair bilgiler bulabilirsiniz.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Cemre kelimesinin takvim klimatolojisine nasıl girdiği ile ilgili bir bilgi bulunamamaktadır. Cemrelerin yılın 180 gün süren soğuk yarısı olarak ayırt edilen kasım döneminin 100. Gününden sonra, sıcaklığın yükselmesiyle ilgili gözlem birikimini, kora benzetilen bir enerji kaynağıyla açıklama düşüncesinden kaynakladığı denilebilir.

Cemreler Ne Zaman Düşer

İlk cemre Havaya düşer ve 19 – 20 Şubat arası gerçekleşir.

İkinci cemre Suya düşer ve 26 – 27 Şubat arası gerçekleşir.

Üçüncü Cemre ise Toprağa düşer ve 5 – 6 Mart arası gerçekleşir.

Araştırmalara göre cemrelerde mevsim normallerinin üzerindeki az yada çok bir sıcaklık artışının olduğu ortaya koyulmuştur. Cemreler arasındaki günlerdeyse, sıcaklıkta az da olsa bir düşüş olduğu saptanmıştır. Yine aynı araştırmaya göre her üç cemre dikkate alındığında, bir iki günlük farklarla bu tarihlerde %40 olasılıkla, iki cemre dikkate alındığındaysa %70 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Cemre Havaya Suya ve Toprağa Ne Zaman Düşer" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,