Cemevleri Nasıl Açılır Yasal Engeller Nelerdir

, ? Cemevi nedir konuya bunun tanımını yaparak başlayalım, Cem Arapça kökenli bir kelime olup toplanmak anlamına gelir. Cemevi ise toplanma yeri anlamına gelmektedir. Günümüzde ise Alevilerin toplanma yeri olarak bilinmektedir. Son zamanlarda sıkça dillendirilen Cemevleri yasal statüye kavuşturulsun cümlesinin nedeni ise ülkemizdeki yasalara göre Cemevleri ibadethane olarak tanımlanmamaktadır. Bu nedenle bir cem evi yapılacaksa halktan yardım toplanıyor ve vakıf veya kültür derneği olarak açılıyor ancak aleviler ibadethane olarak kullanıyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Alevi Açılımında Neler Var

Cemevlerinin de kamu hizmeti çerçevesinde hayata geçirilmesi için adımlar atılacak. Cemevlerinin suyu, elektriği, arsası ve Alevi dedelerin maaşları devlet tarafından karşılanacak.

Cemevi açmak isteyenler için bürokrasi şöyle işliyor: “Herhangi bir vatandaş cemevi yapmak için belediyeye başvuruyor. Belediye, İçişleri Bakanlığı’na cemevi müracaatını soruyor. İçişleri Bakanlığı da Diyanet’e dosyayı gönderiyor. Diyanet ise vatandaşın cemevi talebini hukuk müşavirliğine gönderiyor. Hukuk müşavirliğindeki avukatlar ise genellikle ‘İslam’ın tarih boyunca tek mabedi camidir. Başka ibadethane tanımıyoruz’ cevabı veriyor; elektriği, suyu ve arsası devlet tarafından desteklenmesi talep edilen cemevi bürokratik engellere takılıyor.”Sponsorlu Bağlantılar

"Cemevleri Nasıl Açılır Yasal Engeller Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,