Capoeira Nedir Kısaca

nedir, ne demek, ne kadar zamanda öğrenilir? aslında bir savaş sanatı olarak ortaya çıkmıştır. Brezilyalı kölelerin 16. Yüzyıl ortalarına doğru ortaya çıkardıkları, spor ve müziği bir arada sunan bir savaş sanatıdır. Kapueyra şeklinde okunan Brezilya Portekizcesi’ndeki kelimenin anlamı büyük ormanlarda, küçük, ağaçsız alan anlamına gelmektedir. Dövüş sanatının kökeni de buradan gelmektedir. Kimilerine göre bir savaş sanatı, savunma sanatı veya yalnızca danstır. Ancak Brezilya’daki capoeiranın kökenlerini yaratan köleler için ‘Özgürlüğe giden yol’ olarak kabul görür.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Brezilya’da yaşayan Afrika kökenli kölelerin kendilerini savunmak için geliştirdikleri spor bugün Brezilya başta olmak üzere Dünya’nın 48 ülkesinde resmi olarak yapılmaktadır. , roda adı verilen insanlardan oluşan bir çember ya da yuvarlak daire ya da yarım daire içerisinde iki kişi ile belli stillerde ve ritimlerde oynanan bir oyundur. Bu oyunun adı jogodur.

Oyun sırasında çalınan müziğin ritmi ve sözleri Capoeiristaları doğrudan yönlendirir. ritmin hızı oyunun hızını ve sözleri oyun karakterinde değişimi gerçekleştirir Jogo da kasti bir vuruşa asla izin verilmez. Eğer kasti bir vuruş gerçekleşirse bu capoeiristanın olgunlaşmadığını gösterir kaza ile bir vuruş olsa bile oyunun amacı değişmez her ne olursa olsun oyun dostça ve kardeşçe biter. Capoeira bir çok kişiye çeşitli yönleri ile cazip gelmektedir (Kültürü, müziği yada hareketleri ile). Capoeira sadece müzik, dans ve akrobasinin birleşmesi değil. Kültür tarih ve bilimin bir kombinasyonudur. Capoeira pek çok insan tarafından farklı yorumlanır ancak ataları olan köleler tarafından özgürlüğe giden yol olarak kabul görmüş ve benimsenmiştir.Sponsorlu Bağlantılar

"Capoeira Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,