Çalışan Anneler Nasıl Erken Emekli Olur

Çalışan kadınlar nasıl erken emekli olabilir? Yeni yasa düzenlemesi ile çalışan kadınlar erken emeklilik isteyebilecekler. Çalışan anneler için yeni getirilen düzenlemelerde doğum borçlanmasının kapsamı genişletildi ve ikinci çocuk için 1000TL, üçüncü çocuk için 5000TL yardım yapılacak. Hazırlanan taslağa göre doğum izinleri, kreş yardımları, evlilik yardımından doğum borçlanmasına kadar pek çok imkan var. Ülkemizdeki genç nüfusun giderek yaşlanması ailelerin ekonomik ve sosyal koşullar nedeni ile çocuk yapmaması devlet kurumlarını harekete geçirdi ve çalışan doğum yapan annelere çeşitli ayrıcalıklar tanıdı.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum Borçlanması Kapsamı Genişletilecek

Bu durumda sadece SSK’lı annelere tanınan doğum borçlanması, tarım SSK, Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigortalılara da tanınacak. İki doğumla sınırlı olan uygulamada borçlanılacak doğum sayısı üçe çıkarılırken sigorta başlangıcından önceki doğumların borçlandırılması da gündemde. Eğer bu şekilde yasalaşırsa yaklaşık 500 bin anneye erken emekliliğin yolu açılmış olacak.

Doğum İzni Artırılacak

Şu an 16 hafta olan ücretli doğum iznine bir hafta ilave edilecek ve takip eden üç ayda da yarı zamanlı çalışma hakkı tanınacak. İşveren bu sürede yarım ücret öderken diğer yarısını devlet karşılayacak. Bu üç ayın altı ay veya bir yıl olması da seçenekler arasında.

Üçüncü Çocuğa 5 Bin Lira Verilecek

İkinci çocuk için 1000 lira, üçüncü çocuk için 5000 lira yardım yapılması planlanıyor. Bunun maliyeti yıllık 1,5 milyar lira olarak hesaplanıyor. Yardımlar geriye dönük değil, bundan sonraki doğumlar için verilecek.

Esnek Çalışma Saat Düzenlemesi Yapılacak

Çocuğun doğumundan ilkokula başlama zamanına kadar ebeveyne esnek çalışma imkanı verilecek. Böylece anne baba, ilk 5-6 yılda çocuklarına daha fazla zaman ayırabilecek. İşveren, bu konuda yaşadığı eleman sıkıntısını istihdam bürolarından geçici personel teminiyle çözecek.

Kreşlere Ek Yardım Yapılacak

Kreşlere ilave teşvikler verilecek ve işyerlerinde kreş açılması özendirilecek.

Tüp Bebek Tedavisine Destek Verilecek

Şu an iki denemeyle sınırlı olan ve çiftlerden %25-30 oranında katılım payı alınan tüp bebek uygulamasında kapsam genişliyor. Deneme sayısı üçe çıkarılırken çiftlerden alınacak katılım payı %15’e çekiliyor.

Normal Doğuma Teşvik Artırılacak

Sezaryen yerine normal doğum teşvik edilecek. Normal doğumda SGK desteği artırılacak.

Doğumdan Sonra İşe Geri Dönüş Garantisi Verilecek

Doğum sebebiyle ücretli-ücretsiz izne ayrılan annenin tekrar işe alınmasına dair İş Kanunu’nda düzenleme yapılacak. Ayrıca devlet memuru annelerin aylıksız doğum izni süresince kademe-derece ilerlemesi yapılacak.

Genç Yaşta Evlilik Teşvik Edilecek

18-26 yaş arasında evlenen gençlere sıfır faizli ve bir yıl ödemesiz 10.000 lira kredi verilecek. Bunun yıllık maliyetinin 202 milyon lira olacağı öngörülüyor. Yukarıda yer verdiğimiz düzenlemeler alternatifli olarak hazırlandı ve alternatifler konusunda kararı Sayın Başbakan ve Bakanlar Kurulu verecek. Paketin Meclis tatile girmeden önce gündeme alınması bekleniyor. Şimdiden annelerimize ve anne adaylarına hayırlı olsun diyelim.Sponsorlu Bağlantılar

"Çalışan Anneler Nasıl Erken Emekli Olur" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,