Buzdolabında Saklanmaması Gereken Besinler Hangileridir

Genelde birçok besin buzdolabında saklanır. Bu uygulama aslında çok hatalı bir uygulamadır. Her gıda buzdolabında saklanmaz. Bazı besinler buzdolabında aksine bozulmaya başlar. Gıdaları ilk satın aldığınız gibi korumak neredeyse imkansızdır. Fakat doğru şekilde koruyarak uzun süre aynı doğallığıyla tüketme imkanına sahipsiniz. Gıdaların tüketimi ve saklanması da tartışmalı konular arasındadır. Örneği ekmek buzdolabında mı yoksa derin dondurucuda mı saklanmalıdır. Tereyağı dışında ne kadar tutulabilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Gıdalar

Tereyağı: Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok.

Domates: domatesler buzdolabında tüm tadını kaybeder. Dolaptaki soğuk hava olgunlaşma evresini durdurur ve olgunlaşma domatese tadını veren şeydir. Domateslerinizi dolabın dışında bir sepette veya kasede saklamalısınız.

Fesleğen: buzdolabında bırakıldığında hızla solar, ayrıca etrafındaki bütün yiyeceklere kokusunu bırakır. En iyisi onu dışarıda, tıpkı kesilmiş çiçekler gibi bir bardak suyun içinde saklamak. Eğer fesleğeni uzun süre saklamak istiyorsanız Martha Stewart onları kurutup dondurmanızı tavsiye ediyor.

Patates: Buzdolabının soğuğunda saklamak nişastasının şekere dönüşmesine neden oluyor ve geriye tatlı, pütürlü bir patates kalıyor. Patatesleri dolaba koymak yerine kağıt bir torbaya koyup serin bir yerde saklamalısınız.

Soğan: Soğanları buzdolabına koyarsanız nem onları yumuşak ve küflü hale getirecektir. Soğanlarınızı serin ve kuru bir yerde saklamalısınız. Yeşil soğan ve Frenk soğanı içinde daha fazla su barındırdığı için buzdolabında saklanmalarında sorun yok.

Avakado: olgunlaşmış avakado satın aldıysanız ve hemen yemeyecekseniz buzdolabına koyabilirsiniz.

Sarımsak: Buzdolabında saklanan sarımsak, sonunda filizlenmeye başlayacaktır ayrıca lastiksileşip küflenecektir. Sarımsağı da serin ve kuru bir yerde saklamalısınız.

Ekmek: ekmeklerinizi çabucak kurutur. Eğer dilimlenmiş sandviç ekmeği değilse ekmeği ekmek kutusunda veya dondurucuda saklamalısınız. 4 gün içerisinde tüketeceğiniz miktarda ekmeği saklamalı ve kalanını dondurucuya koymalısınız. Dondurucudaki ekmek sarılı olmalı böylece nemlenmez. Dondurucudan çıkardıktan sonra yemeden veya tost yapmadan önce tamamen çözülmesini beklemelisiniz.

Zeytinyağı: Kuru ve serin bir yerde saklamalı ama buzdolabından uzak tutmalısınız. Buzdolabına konan zeytinyağı yoğunlaşarak katı yağ kıvamına gelecektir.

Kahve: Buzdolabınızdaki kahve varsa, tüm tadını kaybeder ve dolaptaki diğer kokuları da içine çeker. Kahveyi serin, kuru ve karanlık bir yerde saklamalısınız böylece tazeliğini ve aromasını koruyacaktır.

Bal: Balı buzdolabına koymak kristalize olmasına ve şekerlenmesine neden olur. Kapağını kapatın ve istediğiniz gibi saklayın.Sponsorlu Bağlantılar

"Buzdolabında Saklanmaması Gereken Besinler Hangileridir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,