Büyük Buhran Nedir

, 1929 yılında başlayıp 1939 yılına kadar devam eden ve bütün dünyayı etkisi altına alan ekonomik krize verilen addır. çok toplumlarda çok büyük yaralar açmış açlık, yoksulluk ve ölümcül bir çok olaylara neden olmuştur. Dünyada milyonlarca insanın işsiz kalmasına neden olan hükümetlerin genel açıdan ekonomi ve topluma karışmaya başladığı dönemdir. ’ın başlangıcı kara salı olarak bilinen 29 ekim 1929 senesi olarak kabul edilmektedir Bu amerikan borsasının dramatik bir biçimde yüzde 12,8 oranında düştüğü gündür. Dow jones endüstriyel ortalaması, temmuz 1932’de tamamen dibe vurup değerinin yaklaşık yüzde 90’lık bir kısmını kaybetmiştir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


İşsizliğin büyük oranda artmasının nedeni ise 1930’lu yıllar boyunca tüketici harcaması sürekli azaldığı için işverenler durmadan elaman çıkardılar. Bu da sonuçta işsizliğin ciddi boyutlara gelmesine sebep oldu. ABD’de yaşanan bu olayların ardından diğer ülkeler de bu krizden etkilenip koruma politikasına yönelmesi, ithalat-ihracat oranını düşürüp ülkelerin kendi yağıyla kavrulması sonucunda kriz, küresel bir hal aldı.

döneminde Herbert Hoover Amerika’nın başkanlığını yapıyordu Ekonomiyi canlandırmak için bazı reformları yürürlüğe sokmaya çalıştı fakat bunların hiçbiri etkili olmadı. 1933 Senesinde, Amerika’daki işsizlik oranı yüzde 25’lere geldi Bununla beraber, 4 mart 1933 yılında franklin roosevelt başlanlığa geçti ve hemen new deal ismini verdiği iktisadi yasaları yayınladı.

Bunlar ekonominin toparlanmasını sağlayan kısa dönem programlarıydı. Bu yasalar sadece ekonominin iyileştirilmesi ve iş destek programlarıyla sınırlı değildir Bunlarla beraber altın standardı ve yasakların sonunu getiriyordu. Birinci new deal yasalarını ikinci new deal yasaları takip etti Yeni kanunlarla sosyal güvenlik sistemi veya federal yatırım sigorta kurumu gibi birçok kuruma destek veren uzun döneme yayılan programları kapsadı.

Fakat bütün bu yapılanlara rağmen işsizlik artış göstermeye devam etti. Roosevelt’in yasalarının etkili olup olmadığı günümüzde hala tartışma konusu oluyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Büyük Buhran Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , ,