Buluş Nedir Kısaca Tanımı

nedir, ne demek, nedir sözlük anlamı, buluşun kısaca tanımı şu şekilde, ilk defa yeni bir şey ortaya koyma veya var olan yani bilinen bilgilerden yararlanarak daha önce bilinmeyen yeni bir bulguya ulaşma veya yöntem geliştirme icat olarak tanımlanır. Buluşu yalın olarak en az iki parça bilgi arasındaki karşılıklı ilişki olarak da tanımlanabilir. Küçük bir çocuk bir tarak ile bir üçgeni anında tanır ve ikisini şekil olarak birbirinden ayırt eder. Bu çocuk bu iki bilgiyi kullanarak üçgen bir tarak yapabilir. Eli Whitney çırçır makinesini bulması da işte böyle bir fikirden ortaya çıkmıştır. Bir tarak ile silindiri birleştirdi ve makineyi icat etti.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde pek çok var olan koşul, gelişim, araç ve teknolojinin geliştirilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu yazının amacı açısından bir var olan koşullar veya araçlar değiştirildiğinde ortaya çıkmış kabul edilecektir.

Buluşları iki temel ayrıma uğratmak mümkündür. Bunlar şunlardır;

1- Fonksiyonel buluşlar.
2- Tasarımsal buluşlar.

İlki ürünün görünüşü ile değil fonksiyonu ile ilgilidir. Tasarım ise, sadece görünüşü, estetiği değiştirir. Tasarın ürünün işlevi ile ilgilenmez. Bunlardan ilki (işlevsel olanlar) bizim hukukumuzda patentler ve faydalı modellerle, diğeri de, tasarımlar 554 sayılı kararnameyle korunurlar. Endüstriyel tasarım kavramıyla karşılanmaktadır. Patentler 551 sayılı kararname

İşlevsel buluşlar için iki koşul gereklidir;

1- Önceden var olanla ortaya çıkan arasında bir fark bulunmalıdır. Bu farkın büyük olması gerekmez. Sonuncunun mutlak anlamda yeniliği şarttır.

2- Fark orijinal buluş üzerinde bir avantaj yaratmalıdır; yani bir buluş en azından önceki aracın veya teknolojinin doğasını değiştirmelidir. Böylelikle buluş bir kazanç, yeni bir teknoloji, yeni bir etki veya yeni bir fiziksel güçle sonuçlanır.Sponsorlu Bağlantılar

"Buluş Nedir Kısaca Tanımı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,