Bulmacanın Faydaları Nelerdir

Bulmaca çözmenin bir çok faydası bulunmaktadır. Bulmaca çözen çocuğun kelime hazinesi genişler, dil gelişimi daha hızlandığı gibi kendini ifade etme yeteneği gelişir ve çocuğun günlük yaşamdaki performansını, kavrama, hatırlama, problem çözme gibi yeteneklerini artar. Bulmaca çözen çocukların el ve parmak becerilerinin geliştiği de gözlemlenmiştir. Bulmacanın insan zihnin gelişmesinde çok önemli katkıları vardır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bulmaca ve zeka oyunlarını sık çözen birisi problemlerin çözümünde çeşitli yollar bulunmasında çok daha pratiktir. Özellikle bulmaca çözen çocuk, alternatif çözüm yollarını çok hızlı bir şekilde öğrenir. Bulmacalar günümüzde her yaş grubuna hitap ettiği için çözülen bulmacanın özellikle çocukları yaş gurubuna hitap etmelidir. Eğer bulmaca yeteri düzeyde zorluk derecesine sahip olmaz ise mesela bulmaca çok zor olursa çocuk yılgınlığa düşebilirken bulmacanın aşırı kolay olması da kolaycılığı getirmektedir.

 

Bulmacalar mantıksal ve matematiksel zekayı güçlendirir. Bu zekaya sahip olan çocuklar olaylar arasında çok iyi neden sonuç ilişkisi kurabilirler. Etrafındaki olup bitenleri sorgulayabilirler. Sayılarla arası iyidir ve soyut düşünce becerileri çok daha iyidir. Mantıksal ve matematiksel zekayı güçlendirmek için çocuklara yeni fikirler edinebileceği keşifler yapabileceği bulmacalar alınmalıdır. Çünkü bu tip zekası yüksek olan çocuklar soru sormaya, hesaplamaya, testlere, bilmece ve bulmacalara ilgilidirler.Sponsorlu Bağlantılar

"Bulmacanın Faydaları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, ,