Boğulan Birine İlk Yardım Nasıl Uygulanır

Boğulma vakalarına ilk yardım nasıl yapılır, ? Yaz aylarının gelmesi ile ülkemizdeki boğulma vakaları da hız arttı. Üç tarafı denizlerle çevrili diye övündüğümüz ülkemizde bu kadar çok boğulma vakasının yaşanması da bir hayli üzücü bir durum. Hal böyle olunca bilginizle belki bir hayat kurtarabilirsiniz. Unutmayın ki bir insanın hayatını kurtaran tüm insanlığı kurtarmışı gibidir. Suda boğulma durumu ile karşılaşırsanız nasıl müdahale edeceğinizi ayrıntılı bir şekilde anlatacağız…

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok boğulma vakası insanların bilinçsiz olmasından dolayı ölümle sonuçlanıyor. Boğulma anından hemen sonra yapılacak bazı ilk yardımlar boğulan kişinin hayatta kalmasını sağlayabilir. Ancak sağlık konusunda çok bilinçsiz olduğumuz için boğulma vakalarının %95’lik kısmı ölümle sonuçlanmaya devam ediyor.

Denizde boğulma olaylarının yaklaşık %80’lik kısmı boğulan kişilerin yüzme bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Nasıl olsa bir şey olmaz havasında olan birçok kişi derin sulara girdiğinde maalesef boğulmaktadır. Eğer iyi derecede yüzme bilmiyorsanız denize girmek yerine havuzlarda serinlemeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bir kişinin boğulduğunu gördüğünüzde kendisine can simidi atmaya çalışın. Eğer can simidi atamıyorsanız sahil güvenliğe haber verin. Suya girip kurtarmak en son tercihiniz olsun. Çünkü boğulan kişi panik halinde olduğundan size sarılabilir ve sizinde boğulmanıza neden olabilir. Bu tip durumlarda alanında uzman kişilerin olaya müdahale etmesinde fayda var.

Boğulan kişiyi bir şekilde karaya çıkarmayı başardıysanız ciğerlerine dolan suyu yan yatırarak boşaltmaya çalışın. Mümkünde karın bölgesine kaldırarak baskı uygulayın. Bu tepki sonrasında kişinin içerine dolan suyu boşalmış olursunuz. Suyu boşaltmanıza rağmen boğulan şahıs morarmışsa ve aşrı şekilde öksürüyorsa ciğerlerine su kaçmış olabilir. Bu tip durumlarda mutlaka doktor müdahalesi gerekmektedir. Boğulan kişiyi en yakın sağlık kuruluşuna götürmenizde fayda var.Sponsorlu Bağlantılar

"Boğulan Birine İlk Yardım Nasıl Uygulanır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,