Böbrek Taşı Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek taşı nedir, böbrek taşı ağrısı neden olur, böbrek taşı neden oluşur, böbrek taşı neden oluşur belirtileri ve tedavileri nelerdir, böbrek taşı kimlerde görülür? Böbrek, kandaki zararlı maddeleri süzüp idrar olarak salan, omurganın sağ ve sol yanında bulunan çift organdan birine verilen addır. Böbrek taşı ise böbreklerde oluşan taştır. Böbrek taşı çok büyük ağrılara neden olduğu gibi erkeklerde, kadınlara oranla çok daha fazla görülmektedir. İdrar Yolları taş hastalıkları en sık 20 ile 40 yaşları arasında görülmektedir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek ve İdrar Yolları Taşları Oluşma Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrekler vücudun yan arka kısımlarında yerleşmiş organlardır. Mesaneye, üreter adı verilen dar kanallarla bağlanmışlardır. Böbrekler kanı süzen, faydalı maddeleri tekrar vücuda geri alan, zararlı maddelerin idrarla atılımını sağlayan filtrelerdir. Böbrekten üretilen idrar, üreter adı verilen kanallardan geçerek mesanede toplanır ve üretra adı verilen kanalla vücuttan dışarı atılır.

Böbrek taşları, çeşitli minerallerin ve maddelerin böbrekte toplanıp, çökelmesi sonucu oluşur. Normal koşullarda idrarda bulunan kimyasallar bu çökmeyi engeller. Bu koruyucu mekanizmanın etkisini kaybettiği durumlarda taş oluşur. Oluşan parçacıklar küçükse, ağrı ile veya ağrısız şekilde atılırlar. Daha büyük taşlar ise böbrekte veya idrar yolunda bir yerde takılıp tıkanmaya yol açabilirler. Hiç ağrı veya şikâyet yaratmadan idrar yolu taşı, tıkanmaya neden olup böbreği çürütebilir.

Böbrek Taşının Belirtileri: Böbrek taşının genellikle ilk belirtisi şiddetli ağrıdır. Taşın bulunduğu yere göre, bel bölgesinin yan tarafında bulunur, kasıklara ve uyluğun iç yüzüne yayılabilir. Bulantıya ve kusmaya neden olabilir, idrar yolunda tahrişe neden olmuşsa, idrarda bir miktar kan görülebilir, idrarın iltihaplı olmasına neden olabilir. Şiddetli yan ağrısı, idrarda kan, ağrıya bağlı bulantı kusma, kötü kokulu bulanık idrar, idrar yaparken yanma şikâyetleri taş hastalığını akla getirmelidir.

Böbrek Taşlarının Tanısında Kullanılan Testler

Direkt üriner sistem grafisi (DÜSG), ultrasonografi: Bu tetkikler sayesinde taşın varlığı ve yeri saptanabilir.

İntravenöz Pyelogram (İVP) : Damar içerisine madde enjekte edilir. Bu madde sayesinde idrar yolları röntgen filminde görünür hale gelir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) : Küçük taşlar BT ile tespit edilebilir.

Taşların % 80’ni neden oluştuğu belirlenemeyen taşlardır. Diğer kısmı ise metabolik hastalığa bağlı olarak oluşurlar. Taş oluşum nedeninin araştırılması için metabolik inceleme yapılır. Metabolik inceleme taşın analizi, kan testleri ve 24 saatlik toplanan idrarda bakılan testlerle yapılır. Bu incelemenin her taş hastasına yapılması gerekmemektedir. Sık taş düşüren, taş nedeniyle birden fazla ameliyat veya girişimde bulunulan, ilk müracaatta büyük taşları bulunan hastalarda önerilmektedir.

Taş oluşum riskini artıran faktörler nelerdir

Yetersiz sıvı alımı: Yeterli sıvı alınmazsa, özellikle de su içilmez ise idrar içerisinde taş oluşumuna yol açan minerallerin konsantrasyonu artar. Bu yüzden sıcak iklimde yaşayanlar veya sıcak ortamlarda çalışanların taş oluşturma riski artmaktadır.

Aile öyküsü ve kişisel öykü: Ailesinde taş öyküsü olanların taş oluşturma olasılığı yüksektir. Yine böbreğinde bir kez taş oluşan bir hastanın 5 yıl içinde ikinci bir taş oluşturma riski %50 civarındadır.

Yaş cinsiyet ve ırk: Böbrek taşı hastalığı çoğunlukla 30-50 yaş aralığında görülür. Erkeklerde ve beyaz ırkta taş hastalığına daha sık rastlanır.

Bazı hastalıklar: Renal tübüler asidoz, gut ve sistinüri gibi nadir görülen hastalıklarda taş oluşturma riski artar.

Diet: Yüksek hayvansal protein ve düşük lif içeren dietlerde taş oluşturma riski artar. Ayrıca fazla miktarda tuz tüketimi ile taş oluşumunun ilişkili olduğu saptanmıştır.

Az hareket veya hareketsizlik: Yatalak olan hastalarda ve uzun süre az hareket eden hastalarda kemiklerde erime olabilir ve idrarda kalsiyum oranı yükselerek taş oluşma riski artar.

Böbrek Taşlarının Tedavisi

Çoğu böbrek taşı (4mm’den küçük) herhangi bir sorun çıkarmadan idrar yolundan kolayca geçerek düşer. Bunu kolaylaştırmak için, günde en az 2-3 litre su içilmesi, ihtiyaç olduğunda ağrı kesici alınması, taşın düşmesini kolaylaştırıcı hareketler, bazı idrar kanalını gevşetici ilaçlar önerilmektedir.

Taş ağrısı çok şiddetli ağrıdır, kolik adı verilir. Bu tür ağrı ile gelen hastanın tablosu alevli ve hayati sıkıntısı var gibi görünse de acil cerrahi işlem gerektirmez, acil olan ağrının giderilmesidir. Ağrı, dışardan göründüğü şiddette böbrekte hasar yaratmamaktadır.

Her bir yöntemin başarısı yüksektir ve taşın büyüklüğüne, çokluğuna, yerine, sertliğine, daha önce geçirilmiş ameliyat olup olmamasına göre değişmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Böbrek Taşı Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,