Blu-Ray Nedir Bluray Diskler

son zamanların popüler disk çeşididir. Kısaca BD olarak ta tanımlanan bu yeni nesil optik disk diğer rakipleri olan CD ve DVD disklere nazaran çok daha büyük kapasiteye ve daha yüksek okunabilir yazılabilir hıza sahipler. Disc Association kısaca BDA ismi verilen bu yeni nesil optik disk son zamanların artan yüksek çözünürlüklü HD film ve videoları bu disklere kaydediyorlar.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


diskleri daha iyi anlamanız için şu şekilde açıklayalım eskiden disketler vardı. Bu disketlerin en büyük kapasitelisi 1.44MB boyutunda idi daha sonra Compact Disk yani CD’ler çıktı. Bunların kapasitesi ise 700MB kadar yükseldi. Peşinden çıkan ise Digital Video Disk yani DVD’ler raflardaki yerini aldı. DVD’lerin kapasitesi ise 8GB kadar bulunmaktadır. disklerde ise kapasite çok daha yüksektir.

Tek tabakalı bir Blu-ray disk 25 GB’lık kapasiteye sahipken bu yaklaşık 2.30saat HDTV kalitesinde video veya 13 saat normal çözünürlüklü görüntü kaydedilebileceği anlamına geliyor. Çift tabakalı Blu-Ray diski ise 50 GB veri depolama kapasitesine sahip. Blu-Say sürücüler BD/DVD/CD uyumlu optik okuyucusu yardımıyla CD ve DVD’leride okuyabilmektedirler.Sponsorlu Bağlantılar

"Blu-Ray Nedir Bluray Diskler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , ,