Biyolojik Yaş Nasıl Hesaplanır

, ve biyolojik yaşımı nasıl öğrenebilirim. İnsanların nüfus cüzdanlarında yazan doğum yılı tarihi ile belirledikleri yaş ile kronolojik yaşı birbirinden farklılık gösterebilir. Çünkü kimi insan hayat şartları gereği çok küçük bir yaşta olgunlaşırken kimisi çok daha ileri bir yaşta ancak olgunlaşabiliyor. Buna ruh yaşı adıda veriliyor. İnsanların biyolojik yaşı ile ruh yaşı kişinin gerçek yaşından daha büyük olabileceği gibi, çok daha küçükte olabilir. Biyolojik yaş bulunduğunuz ortam, yaşam koşulları, beslenme gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Biyolojik yaşı hesaplamak için çeşitli testler uygulanmaktadır. Ancak kötü alışkanlıklara sahip olan kişilerin biyolojik yaşlarının normal yaşlarından yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Biyolojik Yaş Hesaplama Testi

Biyolojik yaşı hesaplamak için en çok kullanılan test statik denge testidir. statik denge testi, biyolojik yaşınızı öğrenmek amacı ile kullanabileceğiniz basit ve güvenilir bir testtir.

Yapmanız gerekenler sırası ile şu şekilde, ayakkabılarınızı çıkartıyorsunuz ve düz bir zemin üzerine geliyorsunuz. Solaksanız sol ayağınızın üzerine değilseniz sağ ayağınızın üzerine gözleriniz kapalı bir şekilde ne kadar durabildiğinizi ölçün. Bunun için sert bir zemin gerekiyor. Gözleriniz kapalı bir şekilde tutmanız önemli daha sonra ayağınızı yerden yaklaşık olarak 6 cm yukarı kaldırmalısınız. Yani dizinizi 45 derece kadar bükmeniz gerekiyor.

Test sonucuna gelince ise şu şekilde belirliyorsunuz. 4 saniye boyunca durabildiyseniz 70, beş saniye kadar durduysanız 65, yedi saniyede 60, sekiz saniyede 55, dokuz saniyede 50, oniki saniyede 45 civarında bir biyolojik yaşınızın olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer tek ayağınız üzerinde gözleriniz kapalı bir şekilde 16 saniye ve çok daha uzun bir süre durduysanız biyolojik yaşınız 40 ve daha düşük anlamına geliyor.

Bu testi uygularken üç kez tekrarlayıp sürenin ortalamasını almanız sizin için çok daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Testi yaparken düşme riski varsa yanınızda biri varken denemenizde yarar var.Sponsorlu Bağlantılar

"Biyolojik Yaş Nasıl Hesaplanır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,