Bisiklet Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

satın almadan önce ihtiyacınızı iyi belirlemelisiniz mesela merkezi bir yerde oturuyorsunuz bu çevrede sıklıkla binecekseniz seçiminizi de buna göre yapmalısınız macerayı seviyor yada kırsal kesimde oturuyorsanız kırsal kesimde oturuyorsanız bir dağ bisikleti işinizi görecektir satın almadan önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var ve bu cevaplara göre seçiminizi yapmalısınız…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Bisikleti hangi amaçla kullanacaksınız

Bisikleti nerede kullanacaksınız

için ne kadar bütçe ayırabilirsiniz

Bisikleti hangi amaçla ve nerede kullanacaksınız

Bisiklet almanızdaki amaç nedir. Yarışmı yapma istiyorsunuz? Yoksa sağlık amacıyla mı kullanacaksınız, şehir şehir dolaşıp yeni yerler keşfetmek mi istiyorsunuz? Akrobatik hareketler yapmak hoşunuza mı gidiyor? Ya da benim gibi tepelerden aşağıya çılgın süratlerle inerken düşmemek için dayanıklı bişeyler mi arıyorsunuz? Yüksek atlayışlar yaparken adrenalinin tüm vücüdunuzda yayıldığını hissetmek mi istiyorunuz?

Bu sorulardan birine cevap vermeniz halinde yazımızın devamında sizlere bazı önderilerde bulunacağım. Ancak ben bunların hepsini yarım yamalakta olsa yapabilirim diyorsanız ve henüz başlangıç seviyesinde bir kullanıysanız benim size tavsiyem bir MTB almanız. En azından yukarıdaki sorulara net cevaplar verene ve kendinize en uygun durumu bulana dek alacağınız bir MTB işinizi görecektir.

Bisiklete ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Öncelikle yukarıdaki soruları kafanızda netleştirdiyseniz artık fiyatlar konusuna girmenin zamanı gelmiştir. Burada benimde canımı hayli sıkan oluyor. Birçok yeni kullanıcı bisikletin markasına bakarak bisiklet almaktadır. Aslında bisikleti bisiklet yapan marka değil bisikleti oluşturan parçalardır. Genel bir fiyat tablosu yapıldığında;

200-800 YTL arası: Giriş seviyesi ve amatör üzeri kullanıcıların tercih ettiği bisiklet türleridir. Yeni başlıyorsanız bu fiyat aralığındaki bisikletleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Ancak bu bisikletler diğerlerine oranla biraz ağırdırlar ve çok sert koşullara dayanıklı değildirler. Genel kullanıcılara hitap eden bisiklet türleridir.

800-1600 YTL arası: Önceki guruba nazaran daha sağlam, performansı daha yüksektir, ancak yine de performans kullanıcılarını bir yere kadar tatmin ederler, performans olarak orta gurubu oluştururlar, genel olarak bütçesi müsait olanların bu aşamadan başlamasını öneririz.

1600-3500 YTL arası: Bu aralıktaki bisikletler daha hafif, kullanımı daha zevk veren yüksek performanslı aletlerdir. Bu bisikletler oldukça dayanıklı olmalarının yanısıra bisikletten daha fazla zevk almak isteyen kullanıcılar bu fiyat aralığındaki bisikletleri göz önünde bulundurmalıdırlar.

3500-8000+ YTL arası: Benim gibi sizde bu rakamları abartı bulabilirsiniz. Bu kadar para vermeye değermi bilmem ama bu fiyattaki bisikletler son derece hafif, teknolojinin ulaştığı en son noktadaki aletlerdir. Bu bisikletler tam profesyonel olanlar için biçilmiş kaftan gibidir. Zaten bu kadar parayı bisiklete yatıran kişinin hayatı bisiklet olmuştur artık. Dayanıklılıkları, kullanılan teknoloji ve her ortamda rahatlıkla kullanabildiğiniz bu bisikletleri durumunuz müsaitse, kolay beğenmeyen biriyseniz, yarışlara katılıp derece yapmak istiyorsanız bu biikletlere bakmanızı tavsiye ederim.

Bisiklet alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıralarsak;

Bisikletin boyunuza uygun bir ölçüde olması (En önemli etken)

Bisikletin kullanım amacının sizin beklentilerinize uygunluğu

Kadro ağırlığının ve tasarımının uygunluğu

Bisikletin ağırlığının taşıyabileceğiniz bir ağırlıkta olması

Amortisörlü ise amortisörünün kalitesi

Fren ve vites mekanizmasının kullanışlılığı

Yapıldığı ülke (Piyasada çok fazla çin malı bisiklet mevcut. Sağlığınız ve cebiniz için terih etmeyiniz.)

Bisikletin boyu diyip duruyorum. Nedir bu derseniz. Aslında bunun ismi kadro boyudur. Bu konu çok önemli bir konu olduğundan her tür bisiklet için verilen ölçüleri de sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim.

Resimde gördüğünüz üzere A noktası kadro boyunu verir. Bu aralık pedl göbeğinin orta noktası ile kadronun sele borusu bitim noktasına kadar olan ölçüdür. Bir bisiklet seçerken yanımızda metreyle gitmeyeceğimize göre genel bir yöntemi size anlatayım. Bisikletin bacaklarımız arasına alındığında kadronun üst borusuyla bacak apış arasında kalan mesafenin 5 ile 10 cm arasında olması performansımızı olumlu yönde arttıracaktır.

Bununla birlikte bir dağ bisikleti(MTB) aldığımızda bisikleti ağır arazi koşularında kullanacaksak kadro boyunun normalden daha kısa olması yani 5-10 cm değilde 10 cm ve üstü olması arazi koşullarında performansımızı arttıracaktır.Sponsorlu Bağlantılar

"Bisiklet Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,