Bilimsel Olarak İlk Görüşte Aşk

Aşk, aşırı sevgi ve bağlılık duygusu olarak tanımlanmaktadır. Herkesin aşkı yaşama biçimi farklıdır, ancak vücudunda gerçekleşen hareketlenmeler her insanda aynıdır. Örneğin kalbin çok daha hızlı atması ve beyinde gerçekleşen hareketlilikler aşık olan insanların ortak özellikleri arasındadır. Aşk farklı boyutlarda ve hislerde yaşandığı için herhangi bir şeye bağlı olarak aşık olmanın açıklaması yapılmaz. Eğer yapılmaya kalkılırsa milyonlarca neden yazılır. İnsan yapısından kaynaklanan bu durum beynin hücreleri kimyasal etkilerle tepkime oluşturarak dışarı yansıtma duygusuna bağlıdır. Aşık olan insanlar üzerinde yapılan bir deneyde beyin tomografileri, nabız ve kalp ritimleri takip edilmiş. Aşık olduğu insanı görmeye başladığı anda olan değişimler tüm deneklerde ortak olduğu gözlemlenmiş.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

İlk görüşte aşk ise tüm bunlara bağlı olarak ilk kez gördüğünüz bir kişiyi veya nesneyi beğenmeniz ve size hoş gelmesiyle beyinde oluşan bu tepkimeler size aşık olma hissi verebilir. Peki yanılma durumu nedir? İnsanı burada aldatan şey ise aşık olduğu sırada yaşadığı hissiyatı aynı şekilde geçici bir süre yaşamasıdır.

ilk görüşte aşka insanlar genelde inanmazlar kişiyi ilk gördüğünüzde almış olduğunuz etkiyi genellikle ilerleyen süreçler de alamazsınız. Hissettiğiniz duyguları hissetmeyebilirsiniz.

Aşık olan bir kişinin beyni 12 ayrı bölgesinde hareketlenmeler oluyor. Oksitosin, adrenalin ve dopamin gibi kimyasal maddeleri salgılamak için beyin koordinasyon içerisinde çalışıyor. Bu kişinin kendi kontrolünde olmayan bir durumdur. Araştırmanın sonuçları bir çok soruyu da beraberinde getiriyor haliyle, en çok sorulan soru ise O halde insan kalbiyle mi sever yoksa beyniyle mi sorusudur. Bunun cevabı net olmasa da her şeyin ilk olarak beyinde başladığı söylenebilmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Bilimsel Olarak İlk Görüşte Aşk" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,