Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir Bilgisayarın Önemi Nedir

nelerdir, piyasada hangi çeşit bilgisayarlar kullanılmaktadır? Bilgisayara verilen önemi kısaca açıklatın? Bilgisayar, çok sayıda aritmetiksel veya mantıksal işlemlerden oluşan bir işi, önceden verilmiş bir programa göre yapıp sonuçlandıran elektronik araç, elektronik beyindir. Günümüzde iş yerlerinin tamamına yakınında bilgisayar kullanılmaktadır. Özel işyerlerinden, devlet dairelerine; muhasebe ve mühendislik bürolarından, fabrikalara; otellere; askeri kurumlardan üniversitelere, hastanelere, okullara kadar bütün iş yerlerinde işlemler bilgisayarlarla yapılmaktadır. Bu alanlarda bilgisayarı doğru ve hızlı şekilde kullanılabilen personele olan ihtiyaç, gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü teknoloji, gün geçtikçe gelişmektedir. Bir yığın karmaşık işlem, bilgisayarlarla daha kolay şekilde ve kısa zamanda yapılmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir

Ana Bilgisayarlar; Belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanılan bilgisayar çeşididir. Kullanıcılar tarafından kullanılmazlar. Binlerce kullanıcıya eş zamanlı olarak farklı hizmetler verebilen, büyük, güçlü ve pahalı bir bilgisayardır. Genelde ekranları yoktur. Kişisel bilgisayar olamayacak kadar genelde büyüktürler.

Mini Bilgisayarlar (Netbook), İşlemcileri, bellekleri, kapasiteleri düşüktür ve sadece internette gezmek, basit işlemleri yapmak için kullanılırlar. Fiyatları da uygundur. Tablet PC’lerin çıkmasıyla pek kullanılmaz oldular.

Kişisel Bilgisayar (PC), Şahsi kullanımına yönelik özel olarak tasarlanmış, herhangi bir uzman veya operatörün yardımı olmadan kişilerin kendi başlarına kullanabileceği bilgisayar türü. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü (laptop) bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlar, PC’lere örnek olarak verilebilir. Kişisel bilgisayarlar evde, büroda veya mobil olarak (hareket halindeyken) kullanılabilirler. En çok kullanılan bilgisayar çeşididirler.

Dizüstü Bilgisayar (Laptop), Dizüstü bilgisayar ya da laptop, taşınabilir türden, genellikle ekran ve klavye olmak üzere iki parçadan oluşan kişisel bilgisayarlardır. Bir dizüstü bilgisayar bir masaüstü bilgisayarın klavye, fare ve ekran gibi bileşenlerini tek bir parçada toplar.

Tablet Bilgisayar Tablet bilgisayarlar dokunmatik bir ekrana sahip, çoğunlukla arka kamerası da bulunan (ön ve arka kameralılar da var),uygulama indirilebilen ve kişiye özel hale getirilebilen, modele göre telefon özelliği de bulunabilen, Wi-Fi’si olan taşınabilir bilgisayarlardır. Bazı modellerine klavye gibi aksesuarlar da takılabilir. Dokunmatik kalemi olanlar da vardır. Tablet bilgisayarlarda diğer bilgisayarlarda olmayan GPS, hareket sensörleri vardır. Bir Tablet PC dünyanın neresinde olduğunu, sallanıp sallanmadığını, yan yatıp yatmadığını, ters çevrildiğini, gürültülü bir ortamda olup olmadığını, güneş altında veya gece yarısı karanlıkta olduğunu anlayabilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir Bilgisayarın Önemi Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,