Beyin Anevrizması Hakkında Bilgi

Beyin anevrizması nedir, beyin anevrizması belirtileri nelerdir, beyin anevrizması tedavisi nasıldır? Anevrizma kelimesi Yunanca bir kelimedir ve genişleme anlamına gelmektedir. Beyin damarlarında oluşturmuş olduğu bu genişleme anevrizma adını almaktadır. Genel anlamda iç tipi vardır. İlk olarak sakküler olarak tabir edilen çilek şeklinde, ikincil olarak fuziform olarak tabir edilen tüm damar boyunca genişleme şeklinde ve disekan olarak tabi edilen damar boyunca damarın yırtılması ile meydana gelen anevrizmalardır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Genel olarak elli beş yaşın üzerinde görülür ve kadın popülasyonunda daha sıktır. Genel olarak toplum içerisinde yüzde beş oranında yaygınlık bulunmaktadır. Yani yüz insanın beşinde anevrizma bulunmaktadır. Beyin anevrizmaları belli şartlar altında öbtüre olarak tabir edilen yani damarda patlamaya neden olur ve kanama ile bulgu vermektedir.

Anevrizmalara bağlı olarak ortaya çıkan beyin kanamaları beyin dokusu içerisinde olabileceği gibi ayakroit zarın altında da görülebilmektedir. Anevrizmanın patlaması yani öptüre olması özellik ile yüksek tansiyon hastalarında ve damar sertliği olan hastalarda daha sık görülmektedir. Damar sertliği de bilindiği üzere kan şekeri yüksekliği yani diyabet hastalarda sıklıkla görülmektedir.

Anevrizmalar belirti ortaya çıkarmadığı gibi yani asemptomatik olduğu gibi tam tersi şekilde belirtide verebilmektedir. Bazı durumlarda kanama şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda da anevrizmanın büyüklüğüne bağlı olarak özellikle büyük anevrizmalarda içerisinde oluşan trombu kan pıhtısı uç damarlarda damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Bazı durumlarda da bazı büyük anevrizmalarda kitle etkisi ortaya çıkmaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Beyin Anevrizması Hakkında Bilgi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,