Belediye Başkanı Olmak için Hangi Şartlar Gerekiyor

Belediye başkanı olmak için gerekli şartlar nelerdir? Belediye başkanı adaylarında aranan özellikler hangileridir? Anayasa ve kanunlarda yazılı şartlara uygun bir biçimde seçilme yeterliliğine sahip her vatandaş bir siyasi parti listesinden veya bağımsız olarak il genel meclis üyeliğine, belediye başkanlığına veya belediye meclis üyeliğine adaylığını koyabilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Belediye başkanlığı için gerekli şartları sırlamak gerekirse öncelikle Türk vatandaşı olmak, 25 yaşından gün almış olmak, seçilme hakkını engelleyecek herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak, askerlik hizmetini tamamlamış olmak yada askerlik hizmetinden muhaf olmak gerekir.

Belediye başkanlığına aday olabilmek için belediye başkanı seçilebilmek için herhangi bir cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Kadın ve erkek adaylar belediye başkanlığı için müracatta bulunabilirler. Ayrıca belediye başkanı olabilmek için belediye başkanında eğitim şartı aranmamaktadır. Belediye başkanlığında belediye meclis üyeliğinde görev almak isteyen adayların bir siyasi parti listesinden ya da bağımsız olarak seçimlere katılabilirler.Sponsorlu Bağlantılar

"Belediye Başkanı Olmak için Hangi Şartlar Gerekiyor" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,