Bel Fıtığı Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

nedir? Belirtileri nelerdir teşhis nasıl yapılır? ameliyatı sonrası ağrılar neden olur? Aradığınız tüm cevaplar burada. Bel fıtığına Beyin Cerrahisi bölümü bakmaktadır.

Bel Ağrılarının Nedeni Nedir

Bel ağrısı gelişmiş toplumlarda iş gücü kaybının ve sakatlığın en önemli nedenlerinden biridir. Tüm insanların %80’i hayatlarının bir döneminde bel ağrısıyla karşılaşırlar. Bel ağrısı bütün yaş gruplarında %20 – 30 arasında bir sıklıkta görülmekte ve ağrıya en çok 40- 50 yaş grubunda rastlanmaktadır. Bel ağrısının nedeni genellikle ağır kaldırmak, gebelik, doğum, ağır ev işleri yanlış yatak seçimi, geçmişteki düşmeler, çarpmalar, kazalar, yanlış oturma, hatta bazen yalnızca öksürmek, hapşırmak, ıkınmak bile ağrıya sebep olabilmektedir.

Bel ağrısını önleme, koruma bilgilenme ve eğitim işidir. Kişilerin bellerini tanımaları, belin hangi hareketle nasıl zorlanacağını bilmeleri, bel ağrısına yol açan etkenleri, egzersizlerin ağrıda nasıl etkili olduklarını, günlük yaşamda ağrıdan nasıl korunabileceklerini öğrenmeleri, uzun vadede ise bel ağrısına rağmen günlük yaşamlarına nasıl devam edeceklerini ve ağrı ile nasıl aş edebileceğinizi anlamanız gerekiyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Nedir

bel-agrisi-fitikBacak ağrısı ile birlikte oluşan bel ağrılarının en sık rastlanan nedeni bel fıtığıdır. İnsan omurgası gövdenin dik durmasını sağlar. “Omurga Kolonu” omurlar, diskler, bağlar ve kemiklerden oluşur. Her iki omurun yanlarındaki deliklerden, kalın elektrik kabloları gibi sinir kökleri çıkar. Bu sinirler, vücudun çeşitli bölgelerine giderek, buraların duyusunu ve hareketini sağlar. Disk omurları birbirine bağlayan ve omurlar arası yastık gibi işlev gören sağlam bir bağ dokusudur. Diskler sert ve sabit lif demetleri ile çevrilidir. Disklerin ortasında ise yumuşak kıvamda bir çekirdek kısmı vardır.

Omurga, otomobillerin amortisörlerine benzetilebilir. Yaşlanma ile yumuşaklığını yitiren disk, görevini zamanla kaybeder. Bunun sonucunda diski çevreleyen sert lif demeti yırtılabilir. Ortasındaki peltemsi fakat artık sertleşmiş çekirdek dışarı kaçar ve sinir köklerinden birine baskı yapar. Buna bel fıtığı (Disk Hernisi) denir. Fıtıklaşmış bir disk, bel ağrısı oluşturabildiği gibi, omurgadan çıkan sinirlere baskı oluşturabilir ve siyatik olarak adlandırılan bacaklarda ağrı, uyuşma ve ayakta güçsüzlüğe neden olabilir.

Bel Fıtığı Kimlerde Daha Sık Görülür

Bel fıtığının toplum içinde rastlanma sıklığı onda bir gibi yüksek bir orana sahiptir. Bel fıtığı en sık 35-50 yaş arasında ve her iki cinste de eşit oranda görülür. Omurga yapısı nedeniyle uzun boyluların bel fıtığına yakalanma riskleri daha fazladır. Ağır işlerde çalışanlar uzun süre oturmak zorunda kalarak iş yapanlar, sürekli ayakta durarak iş yapan meslek gruplarındaki kişilerde daha sık görülür.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur

Omurgayı oluşturan kemiklerin arasına kıkırdak yapılı birer disk mevcuttur. Bu diskler yükü men amortisörler gibi çalışırlar. İşte bel fıtığı, omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı nedeniyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirlerin sıkıştırması ile oluşur. Bazen ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket bile bel fıtığına neden olabilir.

Belirtiler Nelerdir, Teşhis Nasıl Konulur

Belirtiler
– Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar,
– Ayaklarda uyuşmalar,
– Hareket kısıtlılığı,
– Yürüme ve oturmada güçlülük,
– Çabuk yorulma,
– Dengesizlik ve yürüyememe,

Bel fıtığı teşhisi konusunda günümüzdeki en modern tanı yöntemi manyetik rezonanstır (MR). MR ile bel fıtığı teşhisi rahatlıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir.

Erken Evre Bel Fıtığında Ne Yapılmalıdır

Bel fıtığının tedavisi fıtıklaşmanın, yani disk dediğimiz elastiki maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı basının derecesine bağlıdır. Eğer sadece bel ağrısı mevcut, herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç aşamasındadır. Bu durumda hastaya ağrı kesici ve bazen de kas gevşetici ilaçlar verilir.

İleri Evre Bel Fıtığı Ne Yapılmalıdır

Fizik Tedavi: Hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır. Fizik tedavi mutlaka bir uzman denetiminde olmalıdır.

Cerrahi Tedavi: cerrahi dışı tedavi yöntemlerine rağmen, ağrı nedeniyle hala günlük yaşam aktiviteleri yerine getirilemiyorsa, ciddi güç kaybı, idrar tutamama gibi sorunlar varsa, cerrahi tedavi gereklidir. Cerrahi amacı ağrı ve bacakta güçsüzlüğe neden olan fıtıklaşmış diskin sinire olan baskısını ortadan kaldırmaktır.

Bel Fıtığında Ne Zaman Acil Ameliyat Yapılır

– Mevcut fıtık bacağa giden sinir köküne baskı yaparak bacakta belirgin güç kaybına neden olursa,
– Çok nadiren mesane ve bağırsak kontrolünü sağlayan sinirlere bası yaparak bu kontrolün ortadan kalkmasına neden olursa (Bu durumda kasık ve cinsel bölgede uyuşmalar olur) acil ameliyat gerekir.

Cerrahi Yöntemler;

– Klasik diskektomi
– Mikrodiskektomi
– Endoskopik diskektomidir.
– Mikrodiskektomi ve klasik diskektomi bugün için en çok kullanılan yöntemdir. Bazı seçilmiş vakalarda da endokopik diskektomi yapılmaktadır. Bu yöntemde kısa sürede işlerinin başına dönmesi, ameliyat sonrası dinlenme dönemini daha rahat geçirmeleri mümkün olmaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyat Sonrası

bel-fitigi-sonrasi

Mikrodiskektomi ile hastalar kısa süre sonra evine gidebilir (ilk 24 saatte). Mikrodiskektomi ile ameliyat sonrası oluşabilecek riskler minimal dizeydedir. Eve gittikten sonra ilk 4 hafta içinde araba kullanmaktan, uzun süreli oturmaktan ağır yük kaldırmaktan ve aşırı eğilmekten sakınılmalıdır.Sponsorlu Bağlantılar

"Bel Fıtığı Ameliyatı Öncesi ve Sonrası" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , ,