Bebeklerin Zekâ Gelişimine Destek Olun

Bebeğin zekâ gelişiminin başlamasında en etkili yöntem birlikte oyunlar oynamak olacaktır. Bu çalışan anneler için mümkün görünmese de bakıcılar veya kendi annesi ya da kayın validesi gibi bebekle ilgilenebilecek kişilerin yapması da uygun görülebilmektedir. Ama en etkili yöntem bebeğin kendi anne veya babası ile oyunları oynamasıdır. Çünkü ortada birlikte yapılan bir şeyler olacak ve bebek bu izlenimleri yakınındaki kan bağı olan bireylerden alacaktır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin gelişimi için özellikle onun ilgisini çekebilecek şeyler denemelisiniz. Örneğin resimler, renkli yapılarda olduğundan renkler bebeğin ilgi ve alakasını üzerine çekebilecek ve böylece algılamalar bebekte başlayarak zekâ gelişiminin yapı taşları oturmaya başlayacaktır. Resimlerin haricinde sesler de en etkili zekâ gelişim tekniklerinden olmaktadır. Bebeğin kulağına hoş gelebilecek olan müzikler ve çizgi filmlerindeki diyaloglardaki sesler de örnek olabilecek niteliktedir. Oyuncaklardaki hareket edebilen nesneleri takip etmeleri, renkli ışıkların yine algılama uyandırması gibi faktörlerde zekâ gelişiminde etkilidir. Bebeğin biraz daha büyüdüğünü düşünürsek zekâ gelişim oyunlarından yapboz (puzzle) ve Lego gibi uğraş vererek bir şeyleri meydana getirerek özgüvenini arttırabilirsiniz. Özgüveninin dışında düşünme kabiliyeti de arttığından kafanızı daha fazla yormayı ve böylece zekâ egzersizleriyle de gelişimini diğer bebeklere göre daha hızlı olarak arttırabilir.

Bebeğin zekâ gelişimi için mutlaka birilerinin yol ve yöntem göstermesine bağlı kaldığından öncelikle kendi bilgilerinizi üst seviyede tutmalı ve bebek dilinden ve davranışından oldukça fazla anlamalısınız.Sponsorlu Bağlantılar

"Bebeklerin Zekâ Gelişimine Destek Olun" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,