Bebeklerin Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Önlenebilir

Bebeklerin uykuya dalmak üzereyken genellikle parmaklarını ağzına aldığı yani emdiği görülür. Bu durumun ortaya çıkmasının sebebi ise bebeğin kendini huzursuz hissetmesi ve sıkıntı yaşamasından kaynaklanmaktadır. Daha bebeklik döneminde başlayabilen bu parmak emme alışkanlığı eğer ki anne ve babaların olaya müdahaleleri olmazsa çocukluk dönemlerinde de görülebilir ve hatta gençlik dönemi başlangıcına kadar ilerleyebilir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle anne ve babaların bebeklerinin parmak emme alışkanlıklarını kızarak veya sert davranışlarda bulunarak bu alışkanlığı bıraktırmamaları gerekmektedir. Sert davranışlardan bebeğin anlam verememesi ve bu alışkanlığını sürdürmesi muhtemeldir. Bunun yerine bebeğinizi uykuya yatırırken onunla birlikte olduğunuzu göstermek ve bu sayede bebeğinizin huzursuzluğunu sıkıntılarını aşabilirsiniz. Gelişmelerin böylelikle iyi anlamda yol alması bebeğinizi de bu alışkanlıktan uzaklaştırabilmektedir.

Ayrıca bebeğinizin uyumak üzere yatağında bulunduğu durumlarda onun yanına arkadaş olması için genellikle nesneler kullanılır. Bu nesneler bebeğinizin korkmayacağı şeyler olarak tercih edilmeli ve bebeğinizin ona ilgi duyabileceği yani sevebileceği pamuklu, pelüş oyuncak ayıcıklar, ördekler vb. hayvanlar olabilir. Bebeğinizin yeni nesneleri sezilemeye başladığı dönmelerde renkli oyuncaklar onun hoşuna gidebilmektedir.

Bu nesnelerin haricinde bebeğinize sert, kırıcı sözcükler kullanmamalı sonuçta bu parmak emme alışkanlığı da bir rahatsızlık türü olarak uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Bunların yerine uyku arkadaşı olarak bahsettiğimiz oyuncakları ve siz değerli anne ve babaların bebeğin uykuya dalacağı zamanlar yanında olduğunuzda bu durum çok kısa sürede olumlu olarak aşılacaktır.Sponsorlu Bağlantılar

"Bebeklerin Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Önlenebilir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,