Bebeklerde Uykunun Önemi Nedir

Bebekler günde kaç saat uyumalıdır, bebeklerde gelişim için uykunun önemi nelerdir? Bebeklerin uyku evrelerini doğumdan sonraki aylara göre belirteceğiz. İlk olarak 3-4 haftalık yani 1 aylık bebeğin uykuya olan düşkünlüğünü ve önemini aktarmakla başlamaktayız.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

3-4 haftalık bebeğin uyku halinin çok sık olması görülürken, uyanıklık hallerinin de uykuya nazaran her geçen gün büyüme süreciyle birlikte artmaya başladığını söyleyebiliriz. Yani bu demek oluyor ki bebek uykunun önemini biliyor ve uyuyor bunun yanı sıra uyanıklığında yavaş yavaş farkına varmaya başlıyor. Çevresindeki nesneleri ve insanları ufaktan tanımaya ve böylece büyüme sürecindeki o ilk adaptasyona ılımlı bir şekilde yaklaşım sergiliyor.

Ebeveynlerin bebeklerinin uykuya dalması ve birden bire gürültü veya başka bir nedenden dolayı bebeklerinin uykusunu bozduğunu bilmeleri gerekmektedir. Bu iyi bir tanıma işlemi için oldukça fazla öneme sahiptir. Aksi takdir de bebeğinizin isteklerini yerine getiremeyebilirsiniz. Bebeğiniz acıktığı için mi yoksa tuvalet nedenlerinden dolayı mı uyandığını veyahut gürültü gibi ortamda istenmeyen unsurların bulunduğundan mı uyandığını sezgileriniz ve gözlemlerinizle çözmeniz gerekmektedir. Bu sayede bebeğinizin ağlama gibi sorunlarını ve uyku bozukluklarının yol açılmaması için onları sakinleştirerek tekrar uykuya daldırmanızı sağlayabilirsiniz.

6-8 haftalık bebeğinizin uyku durumunu aktardığımızda şunları belirtmemiz gerekmektedir. Her geçen gün bebeğiniz büyüme ve gelişme eğiliminde bulunduğundan artık bazı şeylerin düzene girmeye başlaması muhtemel gözükmektedir. Bunlar uyku düzeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bebeğinizin gündüzleri daha az uyuyarak gece uykularının saatlerini arttırdıkları görülmektedir. Bu sayede gündüz vakitleri uykuda bulunmayan bebeğinizi aile ortamınıza kolayca adapte edebilmektesiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Bebeklerde Uykunun Önemi Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,