Bebekler İçin Önemli Olan Vitaminler Nelerdir

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmesi için vitaminlere ihtiyacı vardır. Bebekler gelişim çağında oldukları için hem bedensel gelişimi hem de zihinsel gelişimi için vitaminler oldukça önemlidir. Vitaminler organizmaların gelişmesinin yanı sıra daha birçok görevi bulunmaktadır. Vitaminler, besinlerde bulunan, vücutta genellikle yapılmayan, yağda veya suda çözünebilme özelliği olan, eksikliği ve fazlalığı çeşitli hastalıklara yol açar bu nedenle aşırı vitamine de dikkat etmek gerekiyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Başlıca vitaminler arasında A, B, C, D, E, K, vitaminleri bulunmaktadır. Bunların her birine vücudun ihtiyacı bulunmaktadır. Herhangi birinin eksikliği durumunda beslenme bozukluğu ve gelişememe hali göze çarpar. Hatta ileri halde vitaminsizlik, ölümle neticelenen bir takım hastalıklara sebebiyet verir. Bilhassa bebeklerde bu önemli noktayı eksik bırakmamalı ve doğumdan itibaren çeşitli gıda maddeleri ile gelişimini sağlayacak olan vitaminler yeterli derecede verilmelidir.

Çocuklarda dikkat edilmesi gereken ise D vitamini almaları ve kemiklerinin güçlenmesi sağlanmasıdır. Bu vitamin yiyeceklerden alınmaktadır ancak güneşte aktif olduğu için güneş banyosu yaptırılmalıdır. Bu vitaminin eksikliğinde raşitizm hastalığı görülmektedir. Raşitizm kemik gelişiminin yetersizliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. D vitamini eksikliği ile kalsiyum, fosfor eksikliğinden veya dengesizliğinden ileri gelen, biçim bozukluğuna sebep olan kemik hastalığıdır.

A vitamini eksikliği körlüğe sebep olabilir. Aynı zamanda deri ve saçlarda bozulmalar oluşur.

C vitamini eksikliğinde enfeksiyonlara karşı eğilim artar, özellikle ağız mukozasında ve ciltte hasarlar meydana gelir.

B vitamini eksikliğinde sinir sisteminde bozuklular görülür.

K vitamini eksikliğinde kanamalar oluşur. İç organlarda dahi kanamalar görülebilir.

Bebeklerde doğumdan 15 gün sonra D vitamini takviyesine başlanır. (Damla şeklinde) Bir yıl süreyle verilmeye devam edilmelidir.

Çocuklara vitamin verirken verilen miktara dikkat etmek gerekir. Çünkü vitaminlerin fazlası da insana zararlıdır. D vitamini fazlalığı sinir sisteminde hasarlara neden olurken, A vitamini ise depolandığı için organlara zarar verir.Sponsorlu Bağlantılar

"Bebekler İçin Önemli Olan Vitaminler Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,