Bebeğin Beslenmesinde Katı Gıdalara Ne Zaman Başvurulmalı

Bebeklerde katı gıdaya geçiş nasıl olmalıdır, Ek gıdalara ne zaman başlamalı? Annelerin ilk bebeklerinde henüz tecrübeli olunmamasından dolayı büyük zorluklar çekilebilmektedir. Bu nedenle anne adaylarının veya bebeğini dünyaya getiren annelerin bu konuda bilinçli olmaları gerekir ki bu da araştırmacı bir yapılarının olmasını gerekli kılmaktadır. Sizlere bu yazımızda bebeğinizi anne sütünden uzaklaştırarak artık yeme içme alışkanlığının kazanılmasındaki ilk adım için katı gıdalarla beslenme zamanını ve uygulamasını bahsedeceğiz.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

İlk 6 ay mutlaka ve mutlaka anne sütünden başka hiçbir şeyin verilmemesi gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu sebepten ötürü ilk 6 ay için katı gıdalara yönelmeniz mümkün gözükmemektedir. Yeni doğmuş olan bebeklerin uzun bir süre sıvı yollarla beslenme programının olması ve vücut yapılarının % 70 ‘lik dilimini suyun oluşturduğunun da altını çizmekteyiz. Bu aşamayı bilinçli bir şekilde atlattığınızı düşünürsek artık ufaktan katı gıdalara yönelmeye başlayabilirsiniz.

İlk 6 ay geçildikten sonra bebeğinizin bünyesi demir minerali başta olmak üzere proteinler ve vitaminler de artık daha fazla istemeye başlamaktadır. Bunu da tabi ki katı gıdalar olarak ifade ettiğimiz meyve sebzeler oluşturmaktadır. Fakat ilk başta şu iki sorunu belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Bunlardan ilki erken katı gıdalara başlamak ve çocuğunuzu daha bebeklik döneminden obez hastalığına yakalatabilmektesiniz. Diğer sorun da katı gıdalara geç başlanması ki bu durumda oldukça sakıncalıdır. Farklı besinlere karşı bebeğinizin bilinci tepki gösterecek ve hem yedirmekte güçlük çekeceksiniz hem de yediğini çıkartma hissiyle bebeğiniz küçüklükten yiyecekleri ayırma ve yeterli beslenemeyecektir.Sponsorlu Bağlantılar

"Bebeğin Beslenmesinde Katı Gıdalara Ne Zaman Başvurulmalı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,