Batınilik Nedir Faaliyetleri Nelerdir

Batıni, içe ait sır ve hakikatle ilgili, mezhebine mensup kişilere denir. ise kuranın bir dış yani zahiri anlamı olduğu kadar birde iç yani batıni olduğunu, kuranın ve hadislerin batın’ını bilinen, zahirine uyma gereğinin ortadan kalktığına inanan, dinsel veya siyasal akımların ortak adıdır. Hasan Sabbah’ın görüşleri etrafında oluşan akım Fatımiler tarafından desteklenmiştir. Liderleri Hasan Sabbah Kazvin bölgesindeki Alamut Kalesi’ni kendisine merkez yapmış ve fedaileri aracılığıyla Nizamülmülk’ün de aralarında bulunduğu birçok devlet adamını gizlice (suikast) öldürtmüştür.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Melikşah döneminde güçlenen hareket ortadan kaldırılmak istenmiş ancak Melikşah’ın ölümü üzerine başarılı olunamamıştır. 13. yüzyıl ortalarına kadar etkili olan hareket 1256’da Moğol hükümdarı Hülagü Han tarafından Alamut Kalesi’nin yıkılması ile ortadan kalkmıştır.

akımını şiilerin yalnızca bir kolu tarafından benimsendiğini söylemek yanlış olur. Bugün çok farklı çevrelerce de benimsenmiştir. Alamut kalesinin yıkılmasıyla ortadan kalkan bu mezhebin uzantılarını bugün izlerini görmek halen mümkünSponsorlu Bağlantılar

"Batınilik Nedir Faaliyetleri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,