Barok Nedir Kısaca

, ne demek, akımı nedir? , MS 1600-1750 yılları arasındaki klasik sanatı izleyen resim ve mimarlık üslubudur. Aynı zamanda barokun bir diğer anlamı ise batı edebiyatlarında dengeden çok harekete, düşünceden çok duyuma, biçimlerin serbestçe yaratılmasından duyulan coşkuya önem veren, abartmalı, etkileyici, çelişkiden çekinmeyen edebiyat akımıdır. Bir nevi Avrupa’da yaygı hale gelen sanatsal bir anlatım biçimidir. kelimesinin kökeni İtalyanca düzensiz inci anlamına gelen barroco kelimesinden türetilmiştir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

’un başlangıcı ve bitişi için kesin bir tarih yoktur. Ancak 14. YY ve 18. YY arasında ortaya çıkıp şekillenmiştir. Mimarlık, müzik, resim ve heykelin etkileyici temalar altında birleştirilmesi amaçlanmıştır. Abartılı hareket duygusu ve net gözüken detayları ile dönemin müzik ve edebiyatında da kendini gösterir. Yoğun bir etki bırakan bu anlatım biçimi, kendi alanında fazla eser verildiğinden dolayı bir dönem adı olarak anılmaya başlanmıştır.

Barok, 1699 yılında İtalya’da kilise etkisi altında doğmuş ve tüm Avrupa’ya hızla yayılmıştır. Mimaride Mimar Louis Le Vau ve bahçeci André Le Nôtre tarafından yapılan Versailles Sarayı, Barok mimarisinin en tipik örneğidir diyebiliriz.Sponsorlu Bağlantılar

"Barok Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,