Barkod Nedir Kısaca Bilgiler

nedir, ne işe yarar, nereden gelmektedir? Barkodun Türkçe karşılığı çizgi imdir. Ancak dilimize olarak yerleşmiş durumdadır. Satın aldığını ürünlerin üzerinde yer alan kalınlıları farklı dikey çizgiler ile ifade edilen kodlardır. Barkodların satıcılar için pek çok yararı bulunmaktadır. Satıcı ürünleri fişleyebildiği gibi takibini de kolayca barkodlar sayesinde yapabilmektedir. Satıcılar ürünlerin barkotlu kısmını manyetik alandan geçirerek Kasiyerler bu malın etiketli tarafını bir camın üzerinden geçiriyor veya etikete bir ışık tutarak, fiyatlarını otomatik olarak yazar kasalarına geçiriyorlar.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Barkodlar ilk önceleri marketler için, işlemlerini hızlandırmaları ve stoklarını daha iyi kontrol edebilmeleri için hazırlanmıştı. Ancak sistem o kadar başarılı oldu ki, süratle her tipte satılan eşyaya konulmaya başlanıldı. Günümüzde hemen hemen alışverişin olduğu her yerde bu sistem kullanılmaktadır.

Bir barkodda iki kısım bulunmaktadır.

1) Makinenin opkuduğu dikey çizgiler ile ifade edilmektedir.

2) İnsanların okuyabildiği 12 adet rakam ile ifade edilmektedir.

İlk altı rakam eşyanın tanım numarası olup, üreticiler yılık bir ücret karşılığında, bu kodları veren uluslararası bir konseyden kendi ürünlerine tahsis ettirebilirler.

İkinci gruptaki ilk beş reklam malzeme numarasıdır. Aynı kod birden fazla çeşitteki ürün için kullanılmaz. Yani üreticinin sattığı her değişik üründe, her değişik paketlemede, hatta paketlerin koli olarak tekrar paketlenmelerinde hep değişik malzeme numarası verilir. Böylece markette ne kadar mal satıldığı, depoda ne kadar kaldığı, hep kontrol altında tutulur.

, kodlanabilir bilgilerin, bilgisayar ve benzeri cihazlar tarafından okunabilecek basit simgelerdir. Daha teknik olarak anlatmak gerekirse, farklı kalınlıklardan oluşan yanyana dizilmiş siyah çizgiler topluluğudur.Sponsorlu Bağlantılar

"Barkod Nedir Kısaca Bilgiler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,