Bankaların Aldığı Ücretler Nelerdir

Bankların vatandaşlardan habersiz bir şekilde aldığı paraların haddi hesabı yok, her türlü uyarı ve şikayetlere rağmen hiçbir güç bankları durduramıyor. Ünlü bir söz vardır “Bir banka soymak, bir banka açmaktan daha büyük bir suç değildir.” Diye işte bu sözün ne kadar haklı bir söz olduğunu göstereceğiz. Meclis bankaların aldığı faiz dışı ücretlerle ilgili bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Alınan bu ücretler kaldırılmayacak ancak vatandaşa haber verilecek yani vatandaşı bilgisi dışında işlem yapılmayacaktır. Bunun için bile bankalardan henüz bir ses çıkmıyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Kredi kartı yıllık aidat ücreti: Bankalar aldıkları faiz ücretinin yanı sıra yıllık aidat almaktadır ve sözleşmede belirtmektedirler.

Hesap işletim ücreti: Hesap İşletim Ücreti, vadesiz mevduat aracılığı ile sunulan bankacılık hizmetlerine ilişkin olarak tahsil edilmektedir. Tahsil edilen tutarlar bankaya göre değişiklik göstermektedir.

İşlemsizlik ücreti: Kartlarınız ile hiçbir işlem yapmamanız halinde kesilen ücrettir.

Dosya masrafı: Dosya ücreti diğer bir adı ile dosya masrafı, bankaların kredi kullandırtma aşamasında aldığı kredi açılış ücretidir. Bu ücret sabit bir tutar olabileceği gibi, kredi miktarı üzerinden yüzde olarak da alınabilmektedir.

Komisyon ücreti: Para aktarma işlemlerinden alınan ücretler, bireysel kredilerden alınan ücretler, kredi kartları ve banka kartlarından alınan ücretler, mevduat hesapları ve atm kullanımından alınan ücretler, kiralık kasa ücretleri gibi alınan ücretlerdir.

Hayat sigortası ücreti: Bankaların kredi alırken yapılan zorunlu hayat sigortasıdır.

Katkı payı: Bireysel emeklilik katılımında bankanın kestiği katılım ücretidir.

Ekspertiz ücreti: Ekspertiz ücreti, bankalar tarafından konut kredisi başvurularında talep edilen konut kredisi masrafıdır.

İpotek tesis ücreti: Bankalar kullandırdıkları kredilerin teminatı olarak, tüketiciye ait gayrimenkul üzerine ipotek konulmasını talep etmektedirler. İpotek, kullanılan kredinin gereği olarak tesis edilmektedir ve amacı Bankanın alacağını güvenceye almaktır. Kredi geri ödemesinin aksaması halinde, Banka ipotekli gayrimenkulün satışını yaptırarak alacağını tahsil etmektedir.

İlave peşin komisyon

Havale ücretleri

EFT ücretleri

Döviz transfer ücretleri

ATM’den nakit çekim masrafı

Bakiye görüntüleme ücreti

Mevduat araştırma ücreti

Dekont ücreti

Ekstre ücreti

Telefon – faks – posta ücretleri

SMS – mail ücretleri

Şifre gönderim ücreti

Menkul kıymet bakım ücreti

Rehin – haciz kaldırma ücreti

Nakit avans komisyonu

Diğer şubedeki döviz tevdiat hesabından para çekme ücreti

Asıl kart bedeli

Harcama vaadi ihlal ücreti

Arşivden belge çıkarma ücreti

Kredi kartı borcu yoktur yazısı alma ücretiSponsorlu Bağlantılar

"Bankaların Aldığı Ücretler Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,