Bankada Unuttuğunuz Parayı İnternetten Sorgulama

Türkiye Bankalar Birliği daha önce duyurduğu müşterilerin bankalarda unuttuğu paraların hazineye katıldığını söylemişti. Müşteriler banka banka dolaşması pek mümkün değildir. Yine aynı şekilde yurt dışında olanlarında hangi bankada parasının olduğunu internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Türkiye Bankalar Birliği, bankalarda mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları zaman aşımına uğrayan vatandaşların listesini sorgulama yöntemi ile açıkladı. Bunun için isim soy isim ve banka seçiyorsunuz veya isterseniz tüm bankalar için sorgulama yapabilirsiniz.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

TBB, üyesi bankalarda 2012 yılsonu itibariyle zaman aşımına uğramış hesapları açıkladı. Bankada parası zaman aşımına uğrayan vatandaşlar www.zamanasimi.org/tbb internet sitesine girerek, bankada unuttukları ve almak için başvuruda bulunmamaları halinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecek paralarının miktarını öğrenebilirler.

İlgili web sitede şöyle bir açıklama bulunmaktadır.

Bilindiği üzere, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir. 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesinin uygulamasına ilişkin yayımlanan Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince, zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinde Şubat ayı başından Mayıs ayı sonuna kadar ilan edilecektir.

Bu çerçevede, listede isim ve hesap bilgileri yer alan kişilerin en geç 15 Haziran 2013 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine geçerli kimlik bilgileri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.Sponsorlu Bağlantılar

"Bankada Unuttuğunuz Parayı İnternetten Sorgulama" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,