Balık Yağının Faydaları

herkesin bildiği şekilde omega 3 zenginidir. Peki nedir bu omega 3, derin deniz balıklarında bol miktarda bulunan bir yağ asididir. Omega 3 Bebek ve çocukların gelişiminde, Kadın sağlığında , Kalp ve damar sağlığında, Zihin sağlığında, Eklem sağlığı ve romatizmal hastalıklarda ve daha birçok alanda da sağlığımıza yararlı olduğu bilinmektedir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Omega 3 beyin gelişimini , öğrenmeyi ve dikkati toplamamıza yardımcı olur. Omega-3 yağ asitlerinin, beyin gelişimi ve sinir hücrelerinin yenilenmesinde rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kullanımı, öğrenmeyi kolaylaştırır. Omega-3 yağ asitleri, hafızayı ve konsantrasyonunu geliştirir. Omega-3 yağ asitleri, depresyon tedavisine destek verebilmektedir. Omega-3 tüketimi tüketiminin artması, Alzheimer hastalığı riskini azaltmaktadır. Omega-3 yağ asitlerinin, saldırganlık üzerine sakinleştirici etkisi olduğu belirlenmiştir. Omega-3 takviyesi, şizofreni hastalarında görülen birtakım belirtilerin azalmasını destekler.

Gelelim Kilo durumuna dediğim gibi kilo olarak kesin kanıtlanmış birşeyler olmasa da içerdiği yüksek vitamin değerleri nedeni ile anahta kilit sistemleri durumundan ötürü enzimlerin anahtarlarını karşılamak için farklı yiyeceklere ihtiyaç duyması nedeni ile iştah açılmasına yol açabilir. Bunun nedeni Omega 3 yağ asidinin vücudun direncini arttırdığını ve yağ yıkımını yavaşlattığından dolayıdır
faydaları denilince ilk akla gelen kalp damar hastalıklarına olan olumlu katkılarıdır. Balık yağının içinde bulunan omega 3 yağ asitleri kalbi korur, kanı inceltici, kolesterolü düşürücü ve kalp ritmini düzenleyici etkisi yararları arasında en fazla bilinenlerdir.

Omega 3 yağ asidinin beynin yaşlanma sürecini azaltıcı etkisinin olduğu ve de Alzheimere karşı koruyucu özellik taşıdığı belirtilmiştir.

Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil eder. Yeterli omega 3 yoksa depresyon, bipoler bozukluk ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara yol açar.

Çocuklarda balık yağı kullanımı: Omega 3 ün çocuklarda zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediği ve öğrenme kapasitesini artırdığı gözlemlenmiştir.

Hiperaktivite görülen çocuklarda, omega 3 bu sorunun giderilmesinde önemli katkılar sağladığı tıp adamlarının dile getirdiği bir tespittir.

Diyabetin neden olduğu hasarları önleyici etkisi bir diğer balık yağı faydaları arasında yer alır . Yaşlılıkta görülen göz bozukluğu(maküler dejenerasyonu) görülme oranını azaltır.

Omega 3 kansere karşı koruyucu ve önleyici nitelik taşıdığı yapılan çalışmalarda ifade edilmiştir.

arasında romatizmal artritte görülen eklem şişliği ve ağrı gibi şikayetleri hafifletme etkisi de bulunmaktadır.

Gebelikte balık yağı kullanımı: Vitamin mineral takviyelerin yanında omega 3 kullanımı da hamile bayanlara tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte balık yağı kullanımı gebeliğin son üç ayında ve de doğumdan sonraki ilk birkaç ayda emziren annelerin kullanması için önerilmektedir. Gebeliğin son aylarında anneden bebeğe fazla oranda omega 3 geçer. Balık yağının bebeklerin merkezi sinir sistemine ve bedensel gelişimine olumlu katkı bulunduğu dile getirilen bir tespittir.Sponsorlu Bağlantılar

"Balık Yağının Faydaları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , ,