Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları

, Türk dilinin kökenine inerek diğer dillerle olan ilişkilerini, zaman içindeki değişimini izleyen ve sürekli yenilenme gösteren toplum hayatına girmiş kavramlara denk gelecek kelimeler türeten bir programdır. Türk Dili ve Edebiyatının tüm evrelerine yönelik araştırma ve eğitim yapmaktadır. Programın amacı, dil bilinci oluşturmak ve sanat beğenisi gelişmiş bireyler yetiştirmektir. Bölümde Azeri Türkçesi, Eski Türk Edebiyatı, Türk Halk Edebiyatı, Türkiye Türkçesi, Kompozisyon, Osmanlı Türkçesi, Türk Halk Bilimi; Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nde ise sayılan bu derslere ek olarak, Eğitim Yönetimi, Eğitim Teknolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme gibi formasyon dersleri de verilmektedir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olanlara “Türkolog”, öğretmenlikten mezun olanlara “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni” ünvanı verilir. Üniversitelerde Dilbilimci olarak görev alabilirler. Eğitim fakültesi mezunu olanlar özel okullarda, devlet okullarında görev alabilirler. Ayrıca özel yeteneklerine güvenenler gazete ve dergilerde köşe yazarlığı, editörlük gibi işler de yapabilirler.

için tercih yapacak üniversite adayları için aşağıdaki tabloda üniversitelere göre bölümlerin taban puanları ve başarı sıralamaları yer almaktadır. taban puanları geçmiş yıllarda üniversitelerin yerleştirme puanlarına göre elde edilmiştir. için kontenjan ve tavan puanları YGS ve LYS sınavlarına göre elde edilmiştir ve aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Taban ve Tavan Puanları

Üniversite Adı Fak Y.O. Bölüm Puan Kon Taban Tavan
ARDAHAN Ü. Ardahan İnsani
Bilimler ve Edebiyat F.
Azerbaycan Türkçesi
ve Edebiyatı
TS-2 47 258,860 372,735
BAKÜ DEVLET
Ü. (BAKÜ-AZERBAYCAN)
Filoloji F. Azerbaycan Dili ve
Edebiyatı
TS-2 18
BAKÜ DEVLET
Ü. (BAKÜ-AZERBAYCAN)
Filoloji F. Azerbaycan Dili ve
Edebiyatı (Burslu)
TS-2 2 312,330 388,135
BAKÜ SLAVYAN
Ü. (BAKÜ-AZERBAYCAN)
Filoloji F. Azerbaycan Dili ve
Edebiyatı
TS-2 20
KAFKAS Ü.
(KARS)
Fen-Edebiyat F. Azerbaycan Türkçesi
ve Edebiyatı
TS-2 31 298,628 391,244
SUMGAYIT
DEVLET Ü. (SUMGAYIT-AZERBAYCAN)
Filoloji F. Azerbaycan Dili ve
Edebiyatı
TS-2 10


Sponsorlu Bağlantılar

"Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,