Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri (TAKM) Nedir Hakkında Bilgi

Kısaca TAKM yani ? TAKM hangi devletler katıldı. TAKM Türk dünyası askeri birliğinin kısa adıdır. ’nın Karargahı Ankara olarak belirlendi. TAKM’nin amblemi ise mavi zemin üzerinde rahvan bir şekilde koşan at ve 4 adet yıldız olarak belirlenmiş.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’ın katılması ile birlikte TAKM’nin 25 Ocak 2013’te Bakü’de, kurularak faaliyetlerine başladığını resmen duyurdu.

Jandarma Genel Komutanlığının yaptığı açıklamaya göre, katılımcı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngören TAKM’nin hiçbir ülke ve kuruluşa karşı oluşturulmadığı belirtilerek, sadece barışa hizmet etmeyi ve vatandaşlarına insan odaklı çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği kaydedildi.

bütün üyelerin oy birliği ile ilk dönem başkanlığı ve teşkilatın daimi sekretaryalığı görevinin Türkiye’ye verildiği belirtilen açıklamada, ilk dönem başkanlığını 2014 yılı Mayıs ayına kadar yürütecek olan Türkiye’nin, Kırgızistan’a devredeceği ifade edildi.

TAKM üyeleri arasında karşılıklı bilgi ve tecrübe değişimini amaçlayan ve bölgedeki bütün ülkelere açık teşkilatın ismini, kurucu üye ülkelerin baş harflerinden aldı.Sponsorlu Bağlantılar

"Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri (TAKM) Nedir Hakkında Bilgi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,